İşletmelerde kurum kültürünün analiz edilmesine yönelik bir örnek olay çalışması
Case study for analyzi̇ng enterpri̇ses corporate culture i̇n
  1. Tez No: 543995
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM ALTUNBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜRŞİDE ÖZGELDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışanların belirli standartları, normları ve değerleri anlamalarına ve kendilerinden beklenen başarıya ulaşmaları konusunda daha tutarlı olmalarına, yöneticileri ile daha uyumlu çalışmalarına yardımcı olan unsur kurum kültürüdür. Kurum kültürünün analiz edilmesi amacıyla yapılan bu çalışmada Telekomünikasyon sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin kurum kültürü analiz edilmiştir. Araştırma bulgularından; çalışanların kurum kültürü algısı, kurum kültürü boyutlarının algısı ve kurumdaki çalışanların sahip olduğu dayanışma ve sosyallik algılarının zayıf olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Organizational culture is the element that helps employees understand specific standards, norms and values and to be more consistent with the achievement expected from them and to work in a more harmonious way with their managers. In order to analyze the corporate culture, the corporate culture of a business operating in the telecommunication sector was analyzed. In research findings; it is understood that the perception of corporate culture of employees, perception of organizational culture of employees, and the sense of solidarity and social perception of employees in the institution are weak.