Donald Trump and discriminatory rhetoric: A critical discourse analysis from the perspective of populism
Donald Trump ve ayrımcı retorik: Popülizm perspektifinden bir eleştirel söylem analizi
  1. Tez No: 826642
  2. Yazar: VASFİYE İREM YALÇIN TARANCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLİZ DİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kökenleri Bağımsızlık Bildirgeleri ve Sivil Haklar Bildirgelerine dayanan Amerikan anayasası, Amerikan demokrasisinin temel taşıdır. Amerika'yı oluşturan bireylerin Avrupa'nın ve dünyanın birçok bölgesinden gelmesi nedeniyle, 13 koloniyi millet haline getiren bu anayasada“çokluktan birliğe”tabiri kullanılıyor. Bu, çeşitliliğin Amerika'nın temeli olduğunu vurguluyor. ABD anayasasının çoğulculuktan birlik kavramı, ABD'nin 45. başkanı Donald Trump'ın görev süresi boyunca yaptığı çoğulculuk karşıtı açıklamalarla doğrudan çelişiyor. Donald Trump'ın yönetiminin Ocak 2021'de sona ermesiyle birlikte, özellikle popülizm ile demokrasi arasındaki bağlantıyla ilgili olarak Amerikan demokrasisi üzerinde bıraktığı etkiyi değerlendirmek zorunludur. Bu çalışma, eleştirel söylem analizi çerçevesinde“biz ve onlar”kavramını temel alan popülizm teorisini incelemek amacıyla Donald Trump'ın heterojen bir toplum olan Amerikan halkına yönelik bölücü söylemlerinden örnekler sunmaktadır. Bu çalışmada; 2017-2021 yılları arasında görev yapan Cumhuriyetçi eski ABD Başkanı Donald Trump'ın farklı platformlardaki konuşmalarında, röportajlarında ve tweetlerinde farklı etnik gruplardan insanlara, göçmenlere, kadınlara ve Müslümanlara karşı kullandığı ırkçı, ayrımcı ve ötekileştirici, kimlik siyaseti temelli söylemler popülizmin sunduğu teorik çerçeve içerisinde tartışılmaktadır. Donald Trump'ın bu açıklamaları eleştirel söylem analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Öncelikle Van Dijk ve Wodak Fairclough gibi düşünürlerin katkıda bulunduğu eleştirel söylem analizi yöntemi (CDA) açıklanmış, ardından popülizm teorisi üzerinden biz ve onlar kavramı üzerinde durulmuştur. Son olarak Donald Trump'ın seçilmiş bölücü söylemleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The American constitution, which has its origins in the Declarations of Independence and Civil Rights, is the cornerstone of American democracy. For the reason that the individuals who make up America came from many regions of Europe and the world, the term“from multitude to unity”is used in this constitution, which transformed the 13 colonies into a nation. This emphasizes that diversity is the foundation of America. The US constitution's concept of unity from pluralism is in direct conflict with the anti-pluralism pronouncements that Donald Trump, the 45th president of the US, has made during his term in office. With Donald Trump's administration coming to an end in January 2021, it is imperative to assess the imprint he has had on American democracy, particularly in relation to the link between populism and democracy. This study presents examples of Donald Trump's divisive discourses about the American people, a heterogeneous society, in order to investigate the theory of populism based on the concept of“us and them”within the framework of critical discourse analysis. In this study; the racist, discriminatory and marginalizing, identity politics-based discourses used by Republican former US President Donald Trump, who served between 2017 and 2021, against people from different ethnic groups, immigrants, women and Muslims in his speeches, interviews and tweets on different platforms, are discussed within the theoretical framework offered by populism. These statements of Donald Trump are examined using the critical discourse analysis method. First of all, the critical discourse analysis method (CDA), contributed by thinkers such as Van Dijk and Wodak Fairclough, is explained, and then the concept of us and them is emphasized through the theory of populism. Finally, Donald Trump's selected divisive discourses are examined.