The 'Courtyard house': A spatial reading of domestic architecture in ancient Anatolia and Greece
'Avlulu konut': Antik Çağ Anadolu ve Yunanistan'daki konut mimarisinin mekansal bir okuması
- Tez No: 544144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE ÖZGENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, Architecture, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Avlulu konut, Orta Doğu, Akdeniz, Güney Amerika ve Uzak Doğu gibi birbirinden farklı coğrafyalarda bulunan örneklerle mimarlık tarihindeki en eski konut türlerinden biridir. Avlu, erken kullanımda çoğunlukla vahşi hayvanlara ve hava koşullarına karşı koruyucu bir alan olarak kullanılırken, zaman içinde karmaşık bir mekana dönüşmüş, yeni işlevler üstlenmiş ve sosyal ilişkilerin düzenleyicisi olmuştur. Bu çalışmanın amacı, Antik Anadolu ve Yunanistan'daki avlulu konutların tasarım ve kullanımlarını, üretken, esnek ve faydalı bir mekân olarak değerlendirmek ve karşılaştırmak için mekansal bir çerçeve oluşturmaktır. Çalışma Klasik Dönem'e odaklanmakta ve M.Ö 5. ve 4. yy'a tarihlenen örnekleri kapsamaktadır. Bu zaman dilimine karşılık gelen daha iyi belgelenmiş konutlar Anadolu'da Priene, Kolophon, Klazomenai, Pergamon, Burgaz, Larissa, Latmos ve Yunanistan'da Atina, Olynthus, Halieis, Morgantina, Pire ve Abdera kentlerinde yer almaktadır. Seçilen örnekler avlunun tasarımı, kullanımı ve mimari gelişimi ile tekrar eden mekanlar arasındaki ilişkileri tartışmakta ve değerlendirilmektedir. Çalışma mekanların konumu, büyüklüğü, bezemesi gibi mekânsal özelliklere ve işlevlere odaklanarak, Anadolu ve Yunanistan'daki konutları avlularının mekânsal özellikleri üzerinden bir okumasını yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
The courtyard house is one of the oldest dwelling types in the history of domestic architecture with examples found in geographies as diverse as the Middle East, Mediterranean, South America and Far East. While, in its early use, the courtyard was planned, most likely, as a protective space against wild animals and weather it has developed into a more sophisticated space, assuming further functions and regulating relationships. The aim of this study is to establish a spatial framework for evaluating and comparing the design and use of courtyard houses in ancient Anatolia and Greece in terms of focusing on the courtyard as a generic, adaptable and useful domestic space. The time span covers examples built in the Classical Period, in the 5th and the 4th BC. The design, use and architectural development of the courtyard house, in relation to the recurring spaces and their spatial relationships is discussed in reference to a group of better documented ancient sites corresponding to this time frame and include Priene, Kolophon, Klazomenai, Pergamon, Burgaz, Larissa and Latmos from Anatolia and Athens, Olynthus, Halieis, Morgantina, Piraeus and Abdera from Greece. By focusing on spatial aspects such as form, placement, size, decoration and functional aspects, the study provides a comparative reading of the case study houses in ancient Anatolia and Greece through the spatial nature of their courtyards, which provides an alternative reading to the studies based on typology.