Kent eskı̇zleme: Kı̇tlelere ulaşmasıyla bı̇rlı̇kte sanat bağlamında yoksullaşan fotoğrafın günümüzde yarattığı görüntü kı̇rlı̇lı̇ğı̇ ve fotoğrafa alternatı̇f bı̇r akım
Urban sketching: Image pollution created by photography which is impoverished in the context of art nowadays when it reaches the masses and an alternate movement to photography
- Tez No: 544175
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL OKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Sanat denilen olgu, sanat kuramcıları tarafından ne anlama geldiği ve kapsamı üzerine uzlaşmaya varılamadığı için, devam etmekte olan tartışmalar yaratmıştır. Ancak Gombrich'in söylemiş olduğu gibi“Sanat diye bir şey yoktur, sanatçılar vardır.”Fotoğraf alanı, icadını takiben ilk on yıllık süreçte yakaladığı sanatsal ifadeyi, izleyen süreçte kaybetmiştir. Kitlesel talep doğrultusunda şekillenen üretim- tüketim ilişkilerinin bir parçası olarak yönelmeye başlayan fotoğraf alanı, amatör kitlenin yoğun ilgisi ve ihtiyaçları doğrultusunda sanayileşmeye başlamıştır. İnternet, sosyal medya ve kameralı cep telefonlarının etkisiyle fotoğraf çekmek günlük sıradan bir aktivitenin parçası olma yönünde şekillenmiştir. Her gün nicelik olarak artan fotoğrafların, nitelik bakımından değeri azalmaya başlamış, fotoğraf kaynaklı bir görüntü kirliliği ve enflasyonu söz konusu olmuştur. 2007 yılında Gabriel Campanario tarafından başlatılan 'Kent Eskizleme' akımı, kitleselleşen yönelimlerin dışına çıkan, el çiziminin ve yerinde çizmenin değerini yücelterek görüntü üretiminde fotoğrafa alternatif bir akım olma niteliğinde değerlendirilmektedir. Tez kapsamında literatür tarama ve kentsel eskiz uygulama yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma, Türkiye'de henüz bilinçli bir düzeyde yaygınlaşmamış 'Kent Eskizleme' akımı hakkında farkındalık oluşturmayı amaçlamaktadır. Araştırma konusu, 'Kent Eskizleme' ile ilgili yazılmış ilk Türkçe kaynak olarak literatüre katkı sağlaması kapsamında önemlidir.
Özet (Çeviri)
The concept called art has created ongoing debates as it is not possible to reach a consensus on its meaning and its scope by art theorists. However, as Gombrich said,“There is no art, there are artists.”The field of photography has lost its artistic expression it contains in the first ten years following its invention. As a part of the production-consumption relations shaped according to mass demand, the photography began to industrialize in line with the intense interest and needs of the amateur audience. Taking pictures with the influence of internet, social media and camera phones is shaped to be part of a daily activity. Photographs, which have been increasing in quantity every day, have started to decrease in terms of quality and there has been a photography-related image pollution and inflation. The 'Urban Sketching' movement, initiated by Gabriel Campanario in 2007, is considered to be an alternative movement to photography in the production of images by exalting the value of hand-drawing and on-site drawing that goes beyond the masses. In this thesis, literature review and urban sketch application methods were used. The study aims to create awareness on“Urban Sketching”, which is not yet widespread in Turkey on a conscious level. The subject of the research is important in the context of contributing to literature as the first Turkish source on 'Urban Sketching'.