Japon bıldırcını yemlerine un kurdu (Tenebrıo molıtor L.) ilavesinin besi performansı, karkas kalitesi, besin maddesi sindirilebilirliği ve azot atılımına etkisi
Effects of dietary addition of mealworm (Tenebrio molitor L.) on growth performance, carcass quality, nutrient digestibility and nitrogen excretion in Japanese quails
- Tez No: 843650
- Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER DENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Zooloji, Agriculture, Zoology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın amacı karma yemlerde ana protein kaynağı olarak soya fasülyesi küspesi yerine un kurdu (Tenebrio molitor L.) kullanımının etlik japon bıldırcınlarının (Coturnix coturnix Japonica) besi performansı, karkas kalitesi, besin maddesi sindirilebilirliği ve azot atılımına olan etkilerine ortaya koymaktır. Toplam 120 adet bir günlük yaştaki etlik bıldırcınlar her biri 10 tekerrürlü olacak şekilde 4 gruba ayrılmış ve deneme 35 gün sürmüştür. Deneme süresince kontrol grubu hayvanları %34 soya fasulyesi küspesi içeren yemler ile beslenirken, diğer gruplar soya fasulyesi küspesine ikame olacak şekilde sırasıyla %1,4; 2,8 ve 5,6 düzeyinde un kurdu içeren yemler ile beslenmişlerdir. Denemede besi performansı ölçütleri haftalık olarak tespit edilmiştir. Denemenin son haftasında sindirebilirlik ve azot atılımı ölçümleri yapılmıştır. Deneme sonunda en düşük canlı ağırlık kazancı ve yem tüketimi %1,4 un kurdu grubunda meydana gelmiş (P0.05).
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was determine the effects of using mealworm (Tenebrio molitor L.) as the primary source of protein in compound feeds instead of soybean meal on fattening performance, carcass quality, nutrient digestibility, and nitrogen excretion in Japanese broiler quails (Coturnix coturnix Japonica). A total of 120 one-day-old broiler quails divided into 4 groups, each with 10 replications, and the experiment lasted for 35 days. During the experiment, the control group animals were fed 34% soybean meal, while the other groups were provided 1.4% soybean meal as a substitute, and they were fed mealworms at 2.8 and 5.6 levels. Growth performance parameters were measured and calculated weekly throughout the experiment. Nutrient digestibility and nitrogen excretion measurements were performed in the last week of the experiment. At the end of the experiment, the lowest body weight gain and feed intake occurred in the 1,4% mealworm group (P0.05).