Bireyin aile değerlendirme düzeyi ile problem çözme becerisi arasındaki ilişki
  1. Tez No: 544226
  2. Yazar: TÜLAY YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ PARLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmetler, Psychology, Social Services
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma, ailenin işlevselliği ile problem çözme becerisi arasındaki ilişkiyi görebilmek amacıyla yapılmıştır.Araştırmada, Aile Değerlendirme Ölçeği, Problem Çözme Becerisi Envanteri ve araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Örneklem, İstanbul'un üç ilçesinde çalışan sivil toplum kuruluşları çalışanları ve onların iletişim içinde olduğu bireylerden oluşmaktadır. 252 kişiye ulaşılmıştır. Veriler, SPSS 25.0 ile çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The data from 252 random participants which are 68 % female and % 32 male are collected from the NGOs founded in İstanbul Fatih, Başakşehir and Üsküdar and evaluated by SPSS 25.0. the research is conducted by the correlational survey model by using quantitative data. In order to observe the distribution of normal, Spearman's rank correlation coefficient is used. Pearson correlation test is applied to evaluate the relation between the scores of scales.. Then, to foresee the predictivity, Multilinear Regression Analysis are applied to the collected data. In addition to that, to observe the differentiation, Mann Whitney U and Kruskal-Wallis are included. According to the result of Spearman correlation test, the obtained values indicate a strong relation between family assesment and problem solving appraisal with all the subscales.