Sürdürülebilir firma başarısı sağlamada muhasebe denetiminin rolü
The role of accounting auditing in sustainable company success
- Tez No: 544227
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN BARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: İşletme Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Muhasebe; işletmede oluşturulan belirli dönemdeki faaliyetleri, sistemli bir biçimde kayıt ederek sınıflandıran, analiz eden ve yoruma hazır hale getiren bir süreçtir. Başka bir tanıma göre ise muhasebe ekonomik aktivitelerin sonuçlarının yorumlanması ve ölçülmesidir. Denetim; işletmenin faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan durum ile hedeflenen durumun karşılaştırılmasıdır. Başka bir deyişle denetim; işletmenin faaliyetleri sonucunda işletme yönetimince belirlenen hedeflere ulaşılıp ulaşılamadığının belirlenmesidir. Muhasebe Denetimi; Firmanın mali tablolarının Genel Kabul Görmüş Muhasebe ilkelerine uygun olarak düzenlenip düzenlenmediğini belirlemek amacıyla kontrol edilip elde edilen bulguların düzenlenen denetim raporunda değerlendirildiği bir sistemdir. Başarı kelime anlamı olarak hedeflenen şeye ulaşmak olarak tanımlanırken, işletme başarısı ise, sürekliliği, büyümeyi, içinde bulunulan fiili durum ile hedeflenen durumu kıyaslamayı ifade eder. Sürdürülebilirlik ile ilgili bir çok tanım bulunmaktadır. Ancak genel olarak kabul görmüş tanıma göre sürdürülebilirlik; bir durum veya süreci belirsiz bir süre için devam ettirebilme kapasitesi veya yeteneği olarak tanımlanabilir. Sürdürülebilir işletme başarısı ise, bir işletme tarafından yakalanmış bir başarının devamlılık kazanmasıdır. Sürdürülebilir bir işletme başarısı sağlam bir muhasebe sistemine ve bu sistemin tarafsız ve kaliteli bir şekilde denetlenmesine bağlıdır.
Özet (Çeviri)
Accounting; a system in which the activities carried out in the business are recorded and classified, analyzed and finally are made ready for interpretation. According to another definition, accounting is the interpretation and measurement of the results of economic activities. Audit; is the comparison between the situation that emerges as the result of the activities of the business and the targeted situation. In other words, to determine whether the operator has achieved the objectives set out in the business management as a result of its activities. Accounting Auditing; a system in which the findings of a company are checked in order to determine whether the financial statements have been prepared in accordance with the Generally Accepted Accounting Principles, and the findings are evaluated in an organized audit report. Success is defined as achieving what is targeted as meaning, while if business is a success, continuity refers to growth, comparing actual situation to target situation. There are many definitions related to sustainability. However, according to generally accepted definition, sustainability; a situation or process can be defined as the ability or ability to continue for an indefinite period of time. Sustainable business success is a continuation of a business success. A sustainable business success depends on a sound accounting system and an impartial and quality audit of this system.