12-14 yaş arası öğrencilerde aerobik egzersiz ve sağlıklı yaşam eğitimlerinin beslenme, fiziksel aktivite ve obezite farkındalık düzeyleri üzerine etkisi
The effects of aerobic exercises and healthy life education on nutrition, physical activity and obesity awareness for students between the ages of 12-14,
- Tez No: 544254
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA COŞKUN ÖZYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Eğitim ve Öğretim, Spor, Nutrition and Dietetics, Education and Training, Sports
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
12-14 Yaş Arası Öğrencilerde Aerobik Egzersiz ve Sağlıklı Yaşam Eğitimlerinin Beslenme, Fiziksel Aktivite ve Obezite Farkındalık Düzeyleri Üzerine Etkisi, Yükseklisans Tezi, Van, 2019. Çocukluk dönemi obeziteye, uzun süreli enerji alımı ve enerji harcanması arasındaki dengesizlik neden olduğu bilinmektedir. Bu gerekçeyle bu çalışmada 12-14 yaş arası öğrencilerde aerobik egzersiz ve sağlıklı yaşam eğitimlerinin beslenme, fiziksel aktivite ve obezite farkındalık düzeyleri üzerine etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmanın başında okuldaki kadın tüm öğrencilerin antropometrik ölçümleri; boy, vücut ağırlığı alınıp, BKİ, percentile ve Z-skoru hesaplanarak 12-14 yaş grubunda normal kilolu ve obez sınıfına giren; 25 deney obez, 25 obez kontrol ve 25 normal kilolu toplam 75 bayan öğrenciden oluşan guruplar belirlenmiştir. Daha sonra tüm guruplara fiziksel aktivite ve obezite farkındalık anketi fiziksel uygunluk ölçümleri, okul içi ve dışı hafta sonu adım sayıları kayıt altına alınmıştır. Denek grubuna haftada 3 gün 8 hafta süresince aerobik egzersiz programı uygulanarak haftada 1 gün sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitenin önemi içerikli eğitimler verilmiştir. Çalışmanın başındaki uygulanan tüm testler çalışmanın sonunda da tekrarlanmıştır. Elde edilen verilere Shapiro-Wilk normalite testi uygulanmıştır. Çalışma öncesi ve sonrası verilerin değerlendirilmesinde normal dağılım gösteren değişkenler için Paired Samples T-Testi normal dağılım göstermeyen veriler için Wilcoxan İşaretli sıralar Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Effects of Aerobic Exercises and Healthy Life Education on Nutrition, Physical Activity and Obesity Awareness for Students between the Ages of 12-14, Master's Thesis, Van, 2019. It is known that obesity during childhood is caused by the imbalance between the long-term energy take and energy consume. Thus, this study aims to research the effects of aerobic exercises and healthy life education on nutrition, physical activity and obesity awareness for students between the ages of 12-14. At the beginning, antropometric measurements of all female students including height and weight were taken and their body mass index, percentile and Z-score were measured. After that, three groups of female students who take place in normal weight group and obese group were composed; 25 subject obese, 25 obese control and 25 normal weight, in total 75 female students were gathered. Then, all groups were given a physical activity and obesity awareness questionnaire. Their physical convenience measurements, the number of their footsteps inside and outside the school were recorded. Through 8 weeks, aerobic exercises programme was applied by the subject group three days a week. They were also given courses about the importance of healthy diet and physical activity once a week. All the test applied at the beginning of the study were repeated at the end. Shapiro-Wilk normality test was applied to the data received from the study. Paired Samples T-Test was applied for normally distributed variables. For non-normally distributed variables, Wilcoxan Signed Rank Test was applied.