Nöral tüp defekti tanısı ile izlenen yenidoğan bebeklerin nörogelişimsel sonuçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of neurodevelopmental results of newborn babies treated with the diagnosis of neural tube defect
  1. Tez No: 544309
  2. Yazar: GÜLŞAH ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HELVACI, DOÇ. DR. MELEK AKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Bu çalışmada T.C Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Kliniği'nde nöral tüp defekti tanısı ile izlenen ve taburcu edilen yenidoğan bebeklerin demografik verilerinin belirlenmesi ve 12-18. aylarda Bayley Bebekler İçin Gelişimsel Değerlendirme Ölçeği III ile nörogelişimsel sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: T.C Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yenidoğan Kliniği'nde Ocak 2015-Aralık 2016 tarihleri arasında nöral tüp defekti tanısı ile yatırılarak izlenen ve çalışmaya alınmayı kabul eden term yenidoğan olgular çalışmaya alındı. Kontrol grubunu ise farklı nedenlerle pediyatri polikliniklerine başvurmuş benzer demografik verilere sahip ve çalışmaya alınmayı kabul eden sağlıklı term yenidoğanlar oluşturdu. Çalışmaya katılmayı kabul etmeyen, prematüre doğum öyküsü (gestasyon haftası
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was determine the demographic data and evaluate the neurodevelopmental outcomes of newborn babies at 12-18 months with Bayley Infants' Developmental Assessment Scale III, who were hospitalized and discharged with the diagnosis of neural tube defect in the Neonatal Intensive Care Unit of the Turkish Ministry of Health Tepecik Education and Research Hospital. Methods: The term neonatal cases who were hospitalized with the diagnosis of neural tube defect in January 2015-December 2016 and accepted to be included in the study were included in the study. The control group consisted of healthy term neonates who had applied to pediatric polyclinics for different reasons and had similar demographic data and accepted to be included in the study. Patients who did not agree to participate in the study, had a history of premature birth (gestational week