Arcus Palmaris Profundus'un oluşum ve dallanma özellikleri
Formation and branching patterns of Arcus Palmaris Profundus
- Tez No: 544310
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ TURAN PEŞTEMALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Arcus palmaris profundus (APP), elin arteryel kanlanmasında oldukça önemlidir. Bu çalışma, yetişkin insan kadavralarında APP'nin hem normal hem de değişken morfolojisi hakkında disseksiyon yöntemiyle bilgi vermek ve belgelemek için yapılmıştır. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı'nda formalin ile fikse edilmiş kadavralardan elde edilen 12 elin disseksiyonu gerçekleştirildi. APP ve dallarının vasküler paternlerinin sınıflandırılmasından sonra, bir dijital kompas kullanılarak damar çaplarının ölçümleri yapıldı. Yaptığımızda çalışmada, APP olguların hepsinde (%100) tamamlanmış bir kemer olarak bulundu. AU'nun distal r.palmaris profundus'u ile AR'nin terminal dalı arasındaki anastomozu çalışmamızda en yaygın olan türdü. APP'den orijin alan aa.metacarpales palmares'in 3 olguda 4 adet (%25); 9 olguda ise 3 adet (%75) şeklinde dallanma düzeninde farklılıklar gözlendi. Bir olguda II. ve III. metakarpal arterlerin ortak bir kütük şeklinde APP'tan ayrıldığı tespit edildi. Olguların çoğunda perforan arterlerin de kemere katıldığı gözlendi. Bu kemerin dışbükey kenarından doğan dalların çapları ortalama 0,3 ile 0,6 mm arasında ölçüldü. AR'in APP'u oluşturan terminal dalı ile AU'nun distal derin palmar dalının ortalama çapları sırasıyla 1,26 ve 0,98 mm olarak ölçüldü. 2 olguda a.radialis indicis'in farklı olarak avuç içinde distal ve oblik olarak seyrettiği ve bir dalının aa.digitales palmares communes ile anastomoz yaptığı belirlendi. Bu geniş disseksiyon tabanlı çalışma, önceki raporlarla karşılaştırmanın yanı sıra APP'un dallanma şekli ve oluşumuyla ile ilgili bazı belirgin ve önemli bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Deep palmar arch (APP) is very important in arterial blood supply of the hand. Present study was performed to document and provide information of both normal and variable morphology of APP in adult human cadavers by dissection method. Dissection of 12 hand obtained from formalin-fixed cadavers was conducted on the Cerrahpasa Medical Faculty Anatomy Department. After the classification of the vascular patterns of the APP and its branches, measurements of vessel diameters were carried out using a digital compass. APP was found to be a complete arch (100%) in all cases. The anastomosis between the distal deep palmar branch of the ulnar artery (DPBUA) and the terminal branch of AR was the most common type in our study. Metacarpal palmar arteries originating from APP divided into 4 branches (25%) in 3 cases and 3 branches (75%) in 9 cases. In one case, it was found that II-III. metacarpal arteries first emerged from APP as a common trunk and seperated. The perforating arteries were contributed to the arch in most cases. The diameters of the branches originating from the convexity of this arch, were measured on an average of 0.3 to 0.6 mm. The mean diameter of the DPBUA with the terminal branch of AR were measured as 0.98 and 1.26 mm, respectively. In 2 cases, a.radialis indicis was passed through distal and oblique in the palm, and a branch of this artery was anastomosed with aa.digitales palmares communes. This wide dissection-based study provides some significant and important findings related to the formation and branching of the APP, as well as comparison with previous studies.