Tıkınırcasına yeme bozukluğu olan ekzojen obezite tanılı hastalarda duygu düzenlemenin ve yeme tutumunun incelenmesi
Investigation of emotion regulation and eating attitudes in patients with A diagnosis of exogenous obesity with bi̇nge eating disorders
  1. Tez No: 661097
  2. Yazar: ÖZGE AKYÜREK BOLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTÜL KARABEKİROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Çalışmamızın birinci amacı tıkınırcasına yeme bozukluğu (TYB) ve obezite tanılı hastaların TYB tanısı olmayan obezite tanılı hastalara göre yaşadıkları duygu düzenleme güçlükleri, yeme bozuklukları ve yeme tutumları arasındaki farkı ortaya koymaktır. Çalışmamızın ikinci amacı ise TYB ve obezite tanılı hastalarda beden imajına/ağırlığına aşırı önem vermenin TYB tanılı olmayan obezite tanılı hastalardan farklılığını ve bu belirti ile hastalığın şiddeti, duygu düzenleme güçlüğü, yeme tutumları ve depresif belirtiler arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 43 TYB ve obezite tanılı hasta, 43 obezite tanılı hasta ve 43 sağlıklı gönüllü katılmıştır. Katılımcıların tümüyle klinik görüşme yapılarak gruplara sosyodemografik ve klinik bilgi formu, Yeme Bozukluğu Değerlendirme Ölçeği (YBDÖ), Duygu Düzenlemede Güçlükler Ölçeği (DDGÖ), Hollanda Yeme Davranışları Ölçeği (HYDA), Hamilton Depresyonu Değerlendirme Ölçeği (HDDÖ) ve Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği (HADÖ) uygulanmıştır. Grupların ölçek puanları karşılaştırılmıştır. TYB grubu, beden imajına/ağırlığına aşırı önem verenler ve vermeyenler olarak iki gruba ayrılmış ve gruplar YBDÖ, DDGÖ, HDYA, HDDÖ ve HADÖ ile karşılaştırılmıştır. Bulgular: TYB, obezite ve kontrol gruplarının YBDÖ toplam puanı ve bütün alt ölçek puanları karşılaştırılmış ve TYB grubunun diğer iki gruba göre anlamlı ölçüde daha fazla puan aldığı saptanmıştır. Her üç grup DDGÖ puanları açısından karşılaştırılmış, TYB grubunda DDGÖ toplam puanı ve hedefler, dürtü, kabullenememe ve strateji alt ölçek puanları anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Gruplar HYDA ile karşılaştırılmış ve TYB grubunda duygusal ve dışsal yeme puanı diğer iki gruba göre anlamlı ölçüde yüksek saptanmıştır. TYB grubunun depresyon ve anksiyete skorlarının diğer iki gruba göre anlamlı ölçüde yüksek olduğu saptanmıştır. Beden imajı/ağırlığına aşırı önem verme, TYB grubunda, obezite grubundan daha sık saptanmıştır. TYB beden imajına/ağırlığına aşırı önem veren grubun YBDÖ toplam puanı ve bazı alt ölçeklerde anlamlı ölçüde daha fazla puan aldığı gözlenmiştir. TYB beden imajına/ağırlığına aşırı önem veren ve vermeyen gruplar arasında HYDA dışsal yeme tutumu açısından farklılık saptanmıştır. Sonuç: Çalışmamızın sonuçları, TYB ve obezite tanılı hastaların, TYB tanısı olmayan obezite tanılı hastalara ve normal kiloya sahip kontrol grubuna göre, anlamlı derecede daha fazla yeme bozukluğu psikopatolojisine sahip olduğunu, daha fazla duygu düzenleme güçlükleri, daha fazla yeme tutum bozuklukları yaşadığını ve depresif ve anksiyete belirtilerinin daha fazla olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışmamız beden imajına/ağırlığına aşırı önem vermenin, TYB grubunda önemli ölçüde fazla olduğunu göstermektedir. Ayrıca çalışmamız, beden imajına/ağırlığına aşırı önem veren TYB grubunun, beden imajı/ağırlığına aşırı önem vermeyen TYB grubuna göre daha fazla yeme bozukluğu psikopatolojisine ve dışsal yeme tutumuna sahip olduğunu saptamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The primary aim of this study was to show the differences in the experiences of the patients diagnosed with binge eating disorder (BED) and obesity, regarding emotion regulation difficulties and eating disorders and the differences in their eating attitudes in comparison to the patients diagnosed with obesity without BED. The secondary aim of our study was to investigate the differences in the overvaluation of body shape and weight between the patients diagnosed with BED and obesity and the patients diagnosed with BED without obesity in addition to evaluate the relation of this symptom with the severity of the disease, eating habits and depression symptoms. Materials and methods: The study included 43 patients diagnosed with BED and obesity, 43 patients with obesity and 43 healthy volunteers. A clinical interview was conducted and sociodemographic and clinical information form, the Eating Disorder Examination Questionnaire (EDEQ), the Difficulties in Emotion Regulation Scale (DERS), the Dutch Eating Behaviour Questionnaire (DEBQ), the Hamilton Depression Rating Scale (HDRS) and Hamilton Anxiety Rating Scale (HARS) were applied to all patients. The scale scores of the groups were compared with each other. The BED group was divided into two groups as the patients who are overvaluate their body shape/weight and the patients who are not, and the groups were compared by using EDEQ, DERS, DEBQ, HDRS, HARS. Results: The total EDEQ score and all subscale scores of BED, obesity, and control groups were compared and BED group was found to get significantly higher scores than the other two groups. All three groups were compared in terms of DERS scores, and it was found that the total score of DERS and the subscale scores of goals, compulsion, non-acceptance and strategy were significantly higher in the BED group. When the groups were compared with DEBQ, emotional and external eating scores were significantly higher in the BED group compared to the other two groups. The depression and anxiety scores of the BED group were significantly higher than the other two groups. The overvaluation of body shape/weight was observed more frequently in the BED group than the obesity group. The group which overvaluate their body shape/weight had significantly higher scores in the EDEQ total score and in some subscales. There was also a significant difference found between the groups that display overvaluation of body shape/weight and not, in terms of DEBQ external eating behaviour. Discussion: The results of our study showed that the patients diagnosed with BED and obesity experience significantly more eating disorder psychopathology, more emotion regulation difficulties, more eating behaviour disorders, and more depressive and anxiety symptoms compared to the patients diagnosed with obesity but not with BED and the control group with normal weight. Our results showed that the overvaluation of body shape/weight was significantly higher in the BED group. In addition, our study revealed that the BED group, which showed overvaluation of body shape/weight, had more psychopathology and external eating behaviours than the BED group, which didn't show overvaluation of body shape/weight.