Haşhaş ( Papaver somniferum L.) yağından biyodizel üretimine etki eden parametrelerin optimizasyonu
The optimization of the parameters which affect the production of the biodisel from opium poppy ( Papaver somniferum L.) oil
- Tez No: 544320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANZER ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, haşhaş (Papaver somniferum L.) yağına (HY) nötralizasyon işlemi uygulanarak nötralize haşhaş yağı (NHY) elde edilmiştir. Haşhaş yağı ve nötralize haşhaş yağlarından transesterifikasyon yöntemi ile elde edilen biyodizelin üretim parametreleri sırasıyla katalizör oranı, alkol/yağ oranı, sıcaklık ve zaman değiştirilerek optimizasyon uygulanmış, haşhaş yağı biyodizeli (HYB) ve nötralize haşhaş yağı biyodizeli (NHYB) üretimleri yapılmıştır. Elde edilen biyodizellerin yakıt özellikleri belirlenmiş, ASTM D6751 ve EN 14214 standartlarına uygun olup olmadığı incelenmiştir. HYB ve NHYB üretim parametrelerinde katalizör oranı; HY için ağırlıkça %0,5-%0,75-%1-%1,25-%1,5, NHY için; ağırlıkça %0,25-%0,5-%0,75-%1-%1,25 olarak denenmiştir. HY ve NHY için alkol/yağ oranı; ağırlıkça %10-%15-%20-%25-%30, sıcaklık değerleri; 30-40-50-60-70℃ ve süre için de 30-45-60-75-90 dakika olarak denenmiştir. HYB için optimizasyon değerleri; katalizör oranı ağırlıkça %0,75, alkol/yağ oranı ağırlıkça %20, sıcaklık değeri 60℃, reaksiyon süresi 60 dakikada reaksiyon verimi %94,3971 olarak ölçülmüştür. NHYB için optimizasyon değerleri; katalizör oranı ağırlıkça %0,5, alkol/yağ oranı ağırlıkça %20, sıcaklık değeri 50℃, reaksiyon süresi 60 dakikada reaksiyon verimi %99,7608 olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, neutralized poppy seed oil was obtained from poppy seed oil by using the neutralization method. The optimization process of transesterification method in biodiesel production from poppy seed oil and neutralized poppy seed oil was carried out by changing production parameters which are catalyst concentration, alcohol/oil ratio, reaction temperature and reaction time. Opium poppy seed oil biodiesel and neutralized opium poppy seed oil biodiesel were produced in optimum conditions after optimization process. The fuel properties of the obtained biodiesel were determined and conformity of these fuels with ASTM D6751 and EN 14214 standards was examined. It was tested that the catalyst concentration was wt%0,5-%0,75-%1-%1,25-%1,5 for opium poppy seed oil biodiesel and wt%0,25-%0,5-%0,75-%1-%1,25 for neutralized opium poppy seed oil biodiesel. Rate of alcohol for opium poppy oil and neutralized opium poppy seed oil; wt%10-%15-%20-%25-%30, temperature level 30-40-50-60-70⁰C and time, 30-45-60-75-90 minutes were tested. The optimum conditions for opium poppy seed oil biodiesel were obtained at 60 ℃, an alcohol/oil ratio wt%20, the reaction time of 60 min and, wt% 0,75 catalyst concentration. The maximum obtained biodiesel yield was %94,3971. The optimum conditions for neutralized opium poppy seed oil biodiesel were obtained at 50 ℃, an alcohol/oil ratio wt%20, the reaction time of 60 min. and wt%0,50 catalyst concentration. The maximum biodiesel yield for neutralized opium poppy seed oil biodiesel was %99,7608.