Ebeveynden algılanan psikolojik kontrol ve depresyon ilişkisinde ontolojik iyi oluşun aracı rolü
The mediator effect of ontological well-being in relationship beetween perceived parental psychological control and depression
  1. Tez No: 544391
  2. Yazar: YAĞIZ KARATAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN KOCAYÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Anne babaların çocuk ve ergenlerin gelişimindeki ve yetişmesindeki önemi birçok araştırmada ortaya konu olmuştur. Son zamanlarda ebeveyn kontrolü de literatürde önemli bir konu olarak yer almaktadır. Bu çalışmada ergenlerde ebeveyn kontrolünün alt boyutlarından olan psikolojik kontrol ve depresyon ilişkisinde ontolojik iyi oluşun aracılık etkisi incelemektedir. Bu doğrultuda gerekli izinler alındıktan sonra 18-23 yaş aralığındaki 445 ergen araştırma kapsamına dahil edilmiştir. Katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu Psikolojik Kontrol Ölçeği, Ontolojik İyi Oluş Ölçeği, Beck Depresyon Ölçeği uygulanmış olup. Elde edilen veriler Yapısal Eşitlik Modeli ve Korelasyon analizine tabi tutulmuştur. Araştırmanın sonunda elde edilen yapısal modelde, ebeveynden algılanan psikolojik kontrolün ontolojik iyi oluş üzerinden depresyona yaptığı etkinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir. Ayrıca korelasyon analizinde; ebeveynden algılanan psikolojik kontrolün depresyonla ilişkisi istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The importance of parents on the development of children and adolescents has been demonstrated by many studies. Recently, parental control is also an significant topic in the literature. The following study examines the mediating effect of ontological well-being in relationship beetwen the psychological control which is one of the sub-dimensions of parental control in adolescents and depression. For this purpose, 445 adolescents between the ages of 18-23 were asked for permission and included in the study. Participants filled the demographical form developed by researcher, and Ontological Well-Being Scale, Psycholgical Control Scale and Beck Depression Scale. The data were analyzed with the structural equation model and Pearson Correlation Analysis. In the structural model obtained as a result of the research, it was found that the effect of perceived parental psychological control on depression via the ontological well-being is statistically meaningful. Besides, as a result of the correlation analysis there is a statistically significant relationship between perceived psychological control and depression