Eğitim araştırma hastaneleri ile üniversite hastanelerinde tıbbi patoloji uzmanlık eğitimi alan tıpta uzmanlık öğrencilerinin eğitim ve çalışma koşulları arasındaki farkların belirlenmesi
Determination of differences between in education research and university hospitals training and working conditions of specialized students in medical pathology specialization
  1. Tez No: 544440
  2. Yazar: SEDA ERYİĞİT KOKKOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU LEBE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışma Türkiye genelinde patoloji uzmanlık eğitimi veren üniversite ve eğitim araştırma hastanelerindeki eğitim ve çalışma koşullarının değerlendirilmesi ve elde edilen veriler ışığında patoloji uzmanlık eğitimine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamıza 137'si üniversite, 82'si üniversitede dışı kurumlarda eğitim alan toplam 219 tıpta uzmanlık öğrencisi katılmıştır. Anket bir kısmı açık uçlu, 35 soru ve üç bölümden oluşmaktadır. Katılımcılara anket elektronik ortam aracılığıyla ulaştırılmıştır. Anket sonuçları SPSS 22.0 paket programı ile analiz edilmiştir. Veriler ortalama, standart sapma, sayı ve yüzde dağılımı ile özetlenmiştir. Sayımla belirtilen değişkenler Ki Kare Testi ile, ölçümle belirtilen değişkenler normal dağılıma uygunluk durumuna göre t Testi ya da Mann Whitney U Testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we compared the training and working conditions in pathology residency between the universities and research hospitals in Turkey. The aim of this study is to contribute to the pathology specialty training in the light of the obtained data. Method: A total of 219 residency physician from 137 universities, 82 university and non-university institutions participated in our study. The survey has 35 questions and diveded to three parts, some of which are open-ended. The questionnaire was delivered to the participants via electronic media. The results of the survey were analyzed with SPSS 22.0 package program. Data are summarized with mean, standard deviation, number and percentage distribution. The variables indicated by counting were evaluated with Chi-Square Test and t-test or Mann-Whitney U test were used for the variables specified by the measurement.