Tıbbi tedarik zinciri yönetimi: Bir üniversite hastanesinde uygulama
Medical supply chain management: Practice in a university hospital
  1. Tez No: 501749
  2. Yazar: KENAN BİRSEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZER KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Ülkemiz sağlık sistemindeki radikal değişim, Sağlıkta Dönüşüm Programı ile başlamış ve bu kapsamda uygulamaya konulan politik düzenlemeler, üniversite hastaneleri açısından mali sorunlara yol açmıştır. Bu çalışmada, üniversite hastanelerinde tıbbi tedarik sürecini bir kısıta dönüştüren mali sorunların, uzun dönemde ortadan kaldırılması için yeni bir metot önerilmektedir. Bu metot, tıbbi sarf malzemelerin tüketimine ilişkin bir akış diyagramı çıkartılarak, gelecekteki belli bir dönem için gerçek değere en yakın tüketim tahmininin oluşturulmasına dayanmaktadır. Bunu sağlayabilmek için de metot, birbirini kontrol etme becerisine sahip üç farklı bilimsel yöntemle donatılmıştır. Bahsedilen yöntemler ile tıbbi sarf malzemelerin geriye dönük beş yıllık tüketim trendi aylar bazında incelenerek yorumlanmış ve karmaşık sayısal veriler, açıkça anlaşılır bilgilere dönüştürülmüştür. Alternatif bir stratejik planlama aracı olan bu metot, üniversite hastaneleri açısından tıbbi tedarik sürecinde yaşanan kısıtların tanımlanması ve bozulan mali yapının iyileştirilmesinde önemli bir katma değer oluşturmuştur. Metodun, Gazi Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde üç yıllık kullanım sonuçları, tıbbi sarf malzeme giderlerinde ciddi oranlarda azalış sağlandığını göstermiştir. Ayrıca tıbbi sarf malzeme talep edenlerin davranışsal eğilimlerinin, giderek metotla daha uyumlu hale geldiği tespit edilmiştir. Buna ek olarak, personelin stok yönetimi ve otomasyonel sistemin işleyişi konusunda, kısmi zamanlı bir eğitim programına ihtiyacı olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The radical change in the health system of our country started with the Health Transformation Program and the political regulations applied herein caused financial problems for the university hospitals. In this study, a new method is proposed for the long-term elimination of financial problems in university hospitals that constrains the medical procurement process. The method is based on the creation of a flow diagram of the consumption of medical consumables to obtain the nearest real value consumption forecast for a given future period. In order to achieve this, the proposed method is equipped with three different scientific methods with the ability to control each other. With these methods, the retrospective five-year consumption trends of medical consumables have been analyzed and interpreted on a monthly basis, and complex numerical data has been transformed into clearly understood information. This method, an alternative strategic planning tool, has created an important added value in defining the constraints of the medical procurement process and improving the distorted fiscal structure in the university hospitals. The three year usage results of the method at the Health Practice and Research Center in Gazi University showed that medical supplies expenditures decreased significantly. It has also been examined that the behavioral tendencies of those who demand medical supplies have gradually become more compatible with the method. In addition, it has been understood that the staff need a part-time training program on stock management and the operation of the automation system.