Ünlülerin sosyal medyada bulunmasının sosyal hareketlerdeki etkisinin dijital iletişim uzmanları gözüyle değerlendirilmesi
The effects of famous people in social media on the social movements evaluation by digital communications professionals
  1. Tez No: 544532
  2. Yazar: ÖZLEM BİLLUR ERTUĞRUL SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDİL KARADEMİRLİDAĞ SUHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Relations, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Sosyal bir problemin farkına varma ve bu problem etrafında bir araya gelme, çözümü yönünde ortak hareket etmeyi gerekli kılar. Sosyal hareketler, ideolojik, politik, ekonomik nedenlerle olabilir. Günümüzün sosyal hareketlerinin büyük çoğunluğu bilinen klasik sosyal hareketlerden bazı açılardan ayrılmaktadır. Örneğin siyasal bir tabana bağlı değildir; sınıfsal ve ekonomik bir temeli yoktur; üyeleri heterojendir, her sınıftan, her eğitim seviyesinden olabilir. Önemli olan problemin farkına varmış belli bir grubun, daha büyük bir çoğunluğunda problemin farkına varması yönünde sistematik, sürekli ve bilinçli iletişim çabası içine girmesidir. Bu tezde bahsedilen sosyal hareketler daha çok sosyal bir problemin çözümüne yönelik sosyal hareketleri kapsamaktadır. Günümüzde sosyal hareketler daha çok dijital ortamlarda temellenmektedir.Çünkü günümüzün en güçlü ve etkili iletişim aracı, sosyal medyadır. Sosyal medya, kullanıcıların birbirleriyle etkileşimde bulunabildikleri internet platformu olan Web 2.0 teknolojilerinin kullanıldığı web siteleri olarak tanımlanmaktadır. İnternetle beraber hayatımıza giren bu yeni medya dinamiği, sosyal hareketi şekillendiren alışılagelmiş iletişim taktiklerinde de büyük bir değişimin hikayesini başlatmıştır. Bu hikayeye güçlü bir örnek olarak hem globalde hem de ülkemizde ALS hastalığına karşı farkındalık ve destek kampanyası olan Ice Bucket Challenge kampanyaları analiz edilmiştir. Bu kampanyaların başarısında ünlü kişilerin payı büyüktür. Ünlü; kamuoyu tarafından tanınan kişileri ifade etmektedir. Sosyal medya ile birlikte sosyal hareketlerdeki ünlülerin kullanımı terimi değişmiştir. Artık ünlü kullanımı değil ünlü katılımı terimi kullanılmaktadır. Ünlüler sosyal problemin farkına varmış ve bu problemin çözümüne yönelik katalizör görev üstlenmişlerdir. Ünlülerin, bu tarz hareketlerdeki gönüllü katılımcı olma durumu güven sağlamakta ve mecralardaki ilgili kitlelerin, söz konusu olan hareketlere katılımını arttırmaktadır. Bu çalışmanın amacı, sosyal medya kullanıcılarının sosyal medyayı kullanım motivasyonlarını; sosyal medyada ünlülerin üzerlerinde yarattığı etkiyi; sosyal hareketler ve sosyal kampanyalara dair içeriklere olan yaklaşımlarını ve ünlülerin bu konuda paylaşımları konusunda ne tip reaksiyonlar gösterildiğini araştırarak, dijital iletişim uzmanlarının gözünden sosyal hareketler üzerindeki varlıklarına odaklanmaktır. Bir iletişim kanalı olarak sosyal medya aracını kullanan; dijital iletişim alanında çalışan, markaların sosyal medya iletişimini gerçekleştiren, bu konuda projeler geliştiren sektör profesyonelleri gözüyle yeni ve güçlü bir iletişim kanalı olan sosyal medyanın sosyal hareket üzerindeki etkisini, hedef kitlenin bir ünlünün sosyal medya paylaşımlarına gösterdikleri tepkinin nedenlerini, ve bir ünlünün sosyal medyada etkili olmasını sağlayan değerleri, kriterleri onların değerlendirmeleriyle tanımlayabilmektir. Bu nedenle tanımlayıcı araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Tez çalışmasında sosyal hareketlerin dinamiğini anlayabilmek için insanların hangi şartla altında sosyal eylemlere katıldığı, onun bir parçası olmaktan gurur duyduğu, değişim yönünde topluca hareket ettiği, bazı sosyal hareketler başarıya ulaşırken diğerlerinin neden başarısızlıkla sonuçlandığı, ünlünün bir sosyal bir problemi çözme yönünde sosyal bir harekete öncülük etmesinin etkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Bu tez çalışmasında nitel araştırma tekniği olan derinlemesine görüşme yöntemine ve odak grup çalışmalarına yer verilmiştir. İlk basamakta derinlemesine görüşme yöntemiyle dijital iletişim uzmanlarının, ünlülerin sosyal medyada bulunmasının sosyal hareketlerdeki etkisini öğrenmek için kılavuzluk etmesi; odak grup çalışmalarının temeli olacak soruların belirlenmesi ve gerekiyorsa genişletilmesi amaçlanmıştır. İkinci basamakta ise iki farklı odak grup çalışması yapılmıştır. Bu çalışmalardan biri sosyal medya ajansının kreatif ekibi; diğeri aynı sosyal medya ajansının marka ekibiyle gerçekleştirilmiştir. Yapılan tüm bu görüşmelerde ortaya çıkan bilgiler analiz edilmiştir. Sonuç olarak, dijital iletişim uzmanlarının değerlendirmesiyle kullanıcı tarafından sosyal medyanın mecralarının her birinin farklı konumlandırıldığı; sosyal medyanın sosyal hareket ve kampanyaların çözümünü hızlandırdığı ve ünlü katılımlarının hareketin etki gücünü arttırdığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Recognizing a social problem makes it necessary to come together around this problem and act jointly in the direction of solution. Social movements can be for ideological, political, economic reasons. The vast majority of today's social movements are separated from known social movements. It is not, for example, connected to a political base; there is no class and economic foundation; Members can be heterogeneous, from every class and every level of education.. The important thing is to get into a systematic, continuous and conscious communication effort to recognize the problem in a larger group of a certain group that is aware of the problem. The social movements mentioned in this thesis include mostly social movements to solve a social problem. Today, social movements are mostly based on digital media. Social media is the most powerful and effective communication tool of our time. Social media is defined as Web sites where Web 2.0 technologies are used as an internet platform where users can interact with each other. This new media dynamism that has entered our lives together with the Internet has started the story of a great change in the usual communication tactics that shape the social movement. As a strong example of this story, the Ice Bucket Challenge campaigns, both global and awareness and support campaigns for ALS disease in our country, have been analyzed. The success of these campaigns is great for the famous people. Famous; refers to persons recognized by the public. The use of social media as well as fame in social movements has changed. It is no longer the celebrity use but the celebrity participation term. Families have become aware of the social problem and have acted as catalysts to solve this problem. The status of the volunteers of the celebrities, such movements, provides confidence and increases the participation of the related masses in the circles, the movements concerned. The purpose of this study is to examine the motivation of social media users to use social media; the effect that the celebrities have created on social media; social movements and social campaigns and focuses on the presence of social movements in the eyes of digital communication specialists by examining the reactions of fame to the sharing of this topic. Using social media as a communication channel; sector professionals working in the field of digital communication, realizing social media communication of brands and developing projects in this field are the reasons why the social media, which is a new and powerful communication channel, are influencing the social movement, the reaction of the target group to the social media sharing, and a reputation being influential in the social media and to define criteria with their assessments. For this reason descriptive research methods have been used. In this thesis study, in-depth interviewing method and focus group work are used as qualitative research technique. In-depth interviewing at the first step guides digital communication specialists to learn the impact of having fame on social media in social movements; it is aimed to determine the questions that will be the basis of focus group work and to expand them if necessary. In the second step, two different focus group studies were conducted. One of these activities is the creative team of the social media agency; and the other was made by the same social media agency's brand team. The information that emerged from all these negotiations was analyzed. As a result, with the evaluation of digital communication experts, each of the circles of social media is positioned differently by the user; social media has accelerated the solution of social movements and campaigns, and its celebrated participation has increased the impact of movement.