Çoğunluğun Tiranlığı
Tyranny of the Majority
- Tez No: 544534
- Danışmanlar: PROF. DR. RIDVAN AKIN, PROF. DR. OKTAY UYGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Çoğunluğun tiranlığı kavramı, mutlak bir çoğunluk yönetiminin azınlığın hak ve özgürlüklerini ihlal etme tehlikesini barındırdığına dikkat çeker ve diğer tüm egemenliklerin tahdit edilmesi gerektiği gibi çoğunluk hakimiyetine de sınırlar getirilmesinin zorunlu olduğunu savunur. Tezin amaçlarından ilki, hangi kavramların, teorilerin sınırsız, mutlak bir çoğunluk yönetimini meşrulaştırdığını ve bu şekilde çoğunluğun tiranlığı için elverişli bir zemin yarattığını incelemektir. Çoğunluğun tiranlığının nasıl önlenebileceği konusunda ileri sürülen görüşleri değerlendirmek ve çoğunluğun azınlık üzerinde tahakküm kurmasını engelleyebilecek kurumların neler olduğunu araştırmak da tezin bir diğer amacını teşkil etmektedir. Tezde cevaplanması hedeflenen soruların arasında hangi tür çoğunlukların hangi tip azınlıklar üzerinde tiranlık kurabileceği ve gerçekten çoğunluğun tiranlığı gibi bir tehlikenin var olup olmadığı da bulunmaktadır. Bu sorular çoğunluğun tiranlığına yönelik eleştiriler çerçevesinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of tyranny of the majority points out that an unlimited, absolute majority rule has the danger of violating the rights and freedoms of minorities and argues that the majority rule is to be restricted as all other sovereignties. This thesis first sought to examine which concepts and theories have legitimized an unlimited, absolute majority rule and thus created favorable conditions for the tyranny of the majority. Another aim of the thesis is to evaluate the arguments on how to prevent the majority tyranny and to analyze what are the institutions that can prevent the majority from acting tyrannical over the minority. The criticisms about the tyranny of the majority and the fairness of these criticisms are among the issues examined in this thesis.