Alexis De Tocqueville'in demokrasi anlayışı
  1. Tez No: 159314
  2. Yazar: LEVENT BİCİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ HAZIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu tez, bir 19. Yüzyıl Siyaset Bilimi düşünürü olan Alexis De Tocqueville'i tanıtmayı amaçlamaktadır. Ayrıca onun demokrasi hakkındaki düşüncelerini de araştırma konusu yapmaktadır. De Tocqueville'in düşüncelerinden başlayarak, demokratik bir siyasal sistemin özelliklerini bulmak istemektedir. Bundan başka tezde, Fransa'nın ve Amerika Birleşik Devletleri'nin siyasal tarihleri ve siyasal sistemleri de özetlenmektedir. Alexis De Tocqueville, dünyanın hızlı bir değişim/dönüşüm sürecinden geçtiğini açıklamıştır. Bu süreç, iki noktaya doğru varmaktadır: eşitlik ve demokratikleşme. Ama bu süreç, yanında yeni problemleri ve yeni kavramları da taşımaktadır. Bu konuda ilk problem, eşitlik ile özgürlük arasında bir denge noktası bulmaktır. O, bu sorunu çözmek için“koşulların eşitliği”ni önermiştir. ikinci problem,“çoğunluğun tiranlığı”dır. De Tocqueville, bu sorunu çözmek için“yerinden yönetimi, ”sivil toplum kuruluşlarını,“basın özgürlüğünü, ”yargı bağımsızlığı“ ve ”hukukun üstünlüğü"nü önermiştir. Düşünür, merkeziyetçiliğin birey hakları ve kişi ve azınlık özgürlükleri açısından oldukça zararlı olduğuna inanmıştır. O, çoğulculuğa, kamu yönetiminde şeffaflığa ve yerel yönetimlerin etkinleştirilmesine önem vermiştir. Alexis De Tocqueville'in düşünceleri ve kitapları, günümüzün siyasal sorunlarını aydınlatmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to introduce a 19th Century Political Science thinker Alexis De Tocqueville. It also makes his thoughts about democracy as an investigation subject. Starting from De Tocqueville's thoughts, it wants to find characteristics of a democratic political system. Moreover, in the thesis, France's and The United States Of America's politic histories and political systems are summarized. Alexis De Tocqueville explained that, earth was getting into a fast changing/transformation process. That process arrived at two points: equality and democratization. But that process has brought new problems and new concepts with itself. On that subject, the first problem is to find a balance point between equality and liberty. He was suggesting“equality of conditions”to solve that problem. The second problem is the“tyranny of majority”. De Tocqueville was suggesting“decentralization”,“civil society organizations”,“liberty of the press”,“independence of judgment”and“superiority of law”to solve that problem. The thinker believed that centralism is very harmful to individual rights and the liberties of individuals and minorities. He was giving importance to pluralism, transparency in public administration and activating local governments. The thoughts and books of Alexis De Tocqueville are enlightening today's political problems.