Üniversite öğrencilerinde sosyal görünüş kaygısının yordayıcıları olarak kişilik özellikleri ve öz anlayış
Personality traits and self-compassion as predictors of social appearance anxiety in university students
- Tez No: 544554
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ENGİN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, üniversite öğrencilerinde sosyal görünüş kaygısının yordayıcıları olarak kişilik özellikleri ve öz anlayışın etkisinin belirlenmesidir. Sosyal görünüş kaygısı, kişilik özellikleri ve öz anlayış düzeyinin cinsiyet değişkenine göre farklılaşıp farklılaşmadığının belirlenmesi de araştırmanın alt amaçlarını oluşturmaktadır. Araştırmanın evrenini İstanbul'da üniversitede öğrenim gören bireyler oluştururken, örneklemi ise 50'si kadın, 50'si erkek olmak üzere toplam 100 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Yapılan araştırma tanımlayıcı tarama modelini içermektedir. Örneklem grubundaki gönüllü olan katılımcılara Sosyodemografik Form, Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği, Sıfatlara Dayalı Kişilik Testi ve Öz Anlayış Ölçeği uygulanmıştır. Demografik özelliklerin, değişkenler üzerinde etkisinin belirlenmesi için“T- Testi”kullanılmıştır. Kişilik özellikleri ile öz anlayışın, sosyal görünüş kaygısı üzerindeki etkisinin belirlenmesi için de regresyon analizi yapılmıştır. Üniversite öğrencilerinin cinsiyet değişkenine göre öz anlayış düzeyleri incelendiğinde kadınların öz anlayış düzeylerinin, erkeklere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Üniversite öğrencilerinin cinsiyet değişkenine göre kişilik özellikleri incelendiğinde dışa dönüklük düzeyinde anlamlı farklılığın olduğu belirlenmiştir. Erkeklerin dışa dönüklük düzeyleri, kadınlara göre anlamlı biçimde daha yüksektir. Duygusal Dengesizlik/Nevrotizm düzeyinin artması sosyal görünüş kaygısını artırmaktadır. Dışa dönüklük düzeyinin artması sosyal görünüş kaygısını azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is to determine whether there is an effect of personality traits and self-understanding as predictors of social appearance anxiety in university function. The sub-purposes the researches is to determine whether social appearance anxiety, personality traits and self-understanding level differ according to gender variable. The population of the study is composed of 100 university students whom are living in Istanbul, and the samples consist of 50 are women and 50 are men. The research includes descriptive screening model. Sociodemographic Form, Social Appearance Anxiety Scale, Adjective Based Personality Scale and Self-Compassion Scale were applied to the participants who were willing to participate in the sample group.“T-Test”was used to determine the effect of demographic characteristics on variables. Regression analysis was performed to determine the effect of self-compassion and personality on social appearance anxiety. When the level of self-compassion of university students according to gender variable is examined, it is determined that women's self-compassion levels are higher than males. When the personality characteristics of university students according to gender variable were examined, it was determined that there was a significant difference in extroversion level. The level of the men's extroversion are significantly higher than women. The increase of the Emotional instability/ Neuroticism increases the social appearance anxiety. The increase level of the extroversion decreases of the social appearance anxiety.