Üniversite öğrencilerinde sosyal görünüş kaygısı ve bağlanma stillerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
The analysis on the anxiety of the social appearance at the university students and the attachment styles in terms of multiple variables
- Tez No: 675121
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YENER ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmada üniversite öğrencilerinde sosyal görünüş kaygısı ve bağlanma stillerinin çeşitli değişkenler açısından anlamlı farklılık gösterip göstermediği incelenmiştir. Ayrıca sosyal görünüş kaygısı ve bağlanma stilleri arasındaki ilişki de araştırmada ele alınmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 2020-2021 eğitim öğretim yılında Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Eğitim Fakültesinde okuyan gönüllü öğrencilerden oluşmaktadır. Araştırmaya gönüllü olarak 329 Kadın 125 Erkek toplamda 454 öğrenci katılmıştır. Katılımcılara Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği, Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde Bağımsız Gruplar T-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), Pearson Momentler Çarpım Korelasyonu ve Çoklu Regresyon Analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre sosyal görünüş kaygısının kaygılı-kararsız bağlanma stili ve kaçınan bağlanma stili ile pozitif yönlü, güvenli bağlanma stili ile negatif yönlü anlamlı bir ilişkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Üç boyutlu bağlanma stili alt boyutlarından güvenli bağlanma stili ve kaygılı-kararsız bağlanma stilinin sosyal görünüş kaygısında yordayıcı etkisi olduğu bulunmuştur. Ayrıca sosyal görünüş kaygısı ve üç boyutlu bağlanma stilleri alt boyutlarına göre özgüven düzeyi, uzaktan eğitim sürecinde gönüllü kamera açma durumu, aile gelir düzeyi, ders başarısı, üniversiteye başlayana kadar çoğunlukla yaşanılan yer, anne-baba tutumu, kardeş sayısı, fiziksel görünüşü değerlendirme ve arkadaşlık ilişkilerini tanımlama durumuna göre farklılaştığı belirlenmiştir. Araştırma sonuçları alan yazın ışığında tartışılarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, social appearance anxiety and attachment styles in university students were examined in terms of various variables. In addition, the relationship between social appearance anxiety and attachment styles was examined in the study. The study group of the research consists of volunteer students studying at Erzincan Binali Yıldırım University Faculty of Education in the 2020-2021 academic year. A total of 454 students, 329 women and 125 men, participated in the study voluntarily. Social Appearance Anxiety Scale, Three Dimensional Attachment Styles Scale and personal information form prepared by the researcher were applied to the participants. Independent Groups t Test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA), Pearson Product Moment Correlation and Multiple Regression Analysis were used in the analysis obtained from the study.According to the results obtained from the study, it was determined that social appearance anxiety has a positive relationship with anxious-unstable attachment style and avoidant attachment style, and a negative relationship with secure attachment style. It was found that secure attachment style and anxious-unstable attachment style, which are sub-dimensions of three-dimensional attachment style, had a predictive effect on social appearance anxiety. In addition, according to the sub-dimensions of social appearance anxiety and three-dimensional attachment styles, the level of self-confidence, the status of volunteering in the distance education process, the family income level, academic success, the place where mostly lived until starting university, parent attitude, number of siblings, physical appearance evaluation and friendship It has been determined that it differs according to the status of defining the relationships. The research results were discussed in the light of the literature and suggestions were made.