Üniversite öğrencilerinde sosyal medya bağımlılığının sosyal görünüş kaygısı ve olumsuz değerlendirilme korkusuyla ilişkisi
Relationship of social media addiction in university students with social appearance anxiety and fear of negative evaluation
- Tez No: 660198
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada, sosyal medya bağımlılığı, olumsuz değerlendirilme korkusu ve sosyal görünüş kaygısı arasındaki ilişkinin incelenmesi ve bu değişkenlerin katılımcıların demografik özelliklerine göre nasıl farklılaştığının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 313 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (SMBÖ), Olumsuz Değerlendirilme Korkusu Ölçeği (ODKÖ), Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği (SGKÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde frekans, yüzde, ortalama, standart sapma gibi tanımlayıcı istatistikler ve pearson korelasyon analizi, çoklu doğrusal regresyon analizi, bağımsız gruplar t-testi, ANOVA (Tek Yönlü Varyans Analizi) ve Kruskal Wallis H testi kullanılmıştır. Araştırmada veri analizi SPSS 25 paket programı ile yapılmıştır. Olumsuz değerlendirilme korkusu, sosyal görünüş kaygısı ve sosyal medya bağımlılığı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Olumsuz değerlendirilme korkusu arttıkça sosyal görünüş kaygısının arttığı, sosyal medya bağımlılığı arttıkça sosyal görünüş kaygısının ve olumsuz değerlendirilme korkusunun arttığı belirlenmiştir. Ayrıca, olumsuz değerlendirilme korkusu ve sosyal görünüş kaygısının sosyal medya bağımlılığını yordadığı belirlenmiştir. Bulgular, literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine the relationship between social media addiction, fear of negative evaluation and social appearance anxiety, and to examine how these variables differ according to the demographic characteristics of the participants. The relational screening model was used in this study. The study group of the research consisted of 313 university students. Personal Information Form, Social Media Addiction Scale, Fear of Negative Evaluation Scale, Social Appearance Anxiety Scale were used in the study. Descriptive statistics such as frequency, percentage, mean, standard deviation and pearson correlation analysis, multiple linear regression analysis, independent groups t-test, ANOVA and Kruskal Wallis H test were used in the analysis of the data. The data analysis was performed with SPSS 25 software package. A statistically significant relationship was found between fear of negative evaluation, social appearance anxiety, and social media addiction. It was determined that as the fear of negative evaluation increases, social appearance anxiety increases. Additionally, as social media addiction increases, social appearance anxiety and fear of negative evaluation increase. In addition, it was determined that fear of negative evaluation and social appearance anxiety predicted social media addiction. The findings are discussed in the light of the literature.