Üniversite öğrencilerinde sosyal görünüş kaygısının yordanmasında öz şefkat ve algılanan sosyal desteğin rolü
The role of self-comfort and perceived social support in the prediction of social appearance anxiety in university students
- Tez No: 930143
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR OSMAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Sosyal görünüş kaygısı üzerinde etkili olabilecek kavramlardan biri olan öz şefkat, olumsuz beden algılamalarına ve beden memnuniyetsizliğine karşı koruyucu bir etkendir. Ayrıca bireyin çevreden aldığı desteğe olan inancı, kaygısının azalmasında diğerleriyle ilişkisinde önemli olduğunu, sevildiğini hissetmesini sağlar. Buradan hareketle üniversitelerde öğrenim gören bireylerde sosyal görünüş kaygısının yordanmasında öz-şefkat ve algılanan sosyal destek düzeyinin rolünün incelenmesi bu çalışmanın temel amacıdır. Bu araştırma nicel araştırma desenlerinden ilişkisel model kullanılarak tasarlanmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu üniversitede öğrenim gören 363 ön lisans ve lisans öğrencisi oluşturmaktadır. Bu araştırmada veriler, Demografik Bilgi Formu, Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği, Öz Şefkat Ölçeği ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği ile elde edilmiştir. Araştırma için toplanan veriler SPSS 27 programı ile analiz edilmiştir. Basit doğrusal regresyon analizine öz şefkat değişkeni dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Self-compassion, which is one of the concepts that can affect social appearance anxiety, is a protective factor against negative perceptions and body dissatisfaction. In addition, the individual's belief in the support he receives from his environment ensures that he is loved and important in his relationships with others in reducing his anxiety. Based on this, the main purpose of this study is to examine the role of self-compassion and perceived social support levels in the development of social appearance anxiety in individuals studying at universities. This research was designed using the external model, which is a quantitative research design. The study group consists of 363 associate and undergraduate students studying at university. In this research, data were obtained with the Demographic Information Form, Social Image Anxiety Scale, Self-Compassion Scale and Multidimensional Perceived Social Support Scale. The data collected for the research were analyzed with the SPSS 27 program. The self-compassion variable was included in the simple linear regression analysis.