Sepsis hastalarında sıvı mönitörizasyonu yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of volume monitoring methods in sepsis patients
  1. Tez No: 544593
  2. Yazar: GİZEM DEMİR ŞENOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBİN SEZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) sepsis tanılı hastalarda sıvı resüsitasyonuna yanıtın değerlendirilmesi için kullanılan santral venöz basınç (SVB), arteryel basınç dalga değişimi (PPV), inferior vena kava (İVK) indeks ölçümü gibi yöntemlerin etkinliğini, birbiriyle olan korelasyonunu ve kullanılabilirliğini saptamak. Gereç ve Yöntem: YBÜ'de sepsis tanılı mekanik ventilatörle solunumu sağlanan 18 yaş üzeri 36 hasta prospektif olarak değerlendirildi. Sıvı replasmanı öncesi SVB, İVK çapı ( ekspiryum ve inspiryumda), PPV değerleri ölçüldü. Sıvı replasmanı olarak her hastaya 500ml %0,9 NaCl izotonik solüsyon 30 dakika içerisinde intravenöz infüzyon şeklinde verildi ve takibinde 1, 5, 10, 15 ve 30. dakikalarda aralıklı olarak hemodinamik değişiklikler değerlendirilerek kaydedildi. Ultrasonografi ile 2-6 mHz curvlineer prob kullanılarak subksifoid pencereden inspiryum ve ekspiryumdaki inferior vena kava çapları belirlendikten sonra İVK indeksleri hesaplandı. PPV ölçümü arter kanülasyonu ile monitör tarafından gerçekleştirildi. Monitör yardımıyla kalp hızı, sistolik ve diyastolik kan basıncı ve SVB ölçümleri de kayıt altına alınmıştır. İstatistiksel olarak tüm bu ölçümlerin etkinliği ve birbiriyle olan korelasyonu değerlendirildi. Bulgular: Kısa süreli 500 ml sıvı resüsitasyonu sonrasında sistolik ve diyastolik kan basıncı, PPV, İVK distensibilite indeksi (İVKdi) ve SVB ölçümlerinde anlamlı farklılık oluştuğu gözlenmiştir. Ancak İVK indeksleri ve diğer ölçümler arasında korelasyon bulunamamıştır. En fazla değişimler tedavinin 10. ve 15. dakikalarında gerçekleşmekte olup bu dönemde özellikle SVB, PPV, diyastolik kan basıncı ve İVKdi' de belirgin değişiklik gözlenmiştir. Sonuç: Sıvı resüsitasyonuna yanıtı değerlendirmede sistolik ve diyastolik kan basıncı, PPV, İVKdi ve SVB ölçümleri istatistiksel anlamlı bulunmuştur. Günümüzde yapılan çalışmalara bakıldığında PPV ve İVK indeksi gibi dinamik ölçümlerin daha üstün olduğu gösterilmektedir. Literatür ışığında günümüzde ultrasonografinin yaygınlaşması, non-invaziv ve dinamik bir gösterge olması nedeniyle İVK ölçümlerinin daha tercih edilebilir olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: To determine the efficacy, correlation and usability of methods such as central venous pressure (CVP), pulse pressure variation (PPV), inferior vena cava (IVC) index measurement for the evaluation of response to fluid resuscitation in patients with sepsis in the intensive care unit (ICU) . Material and Methods: A total of 36 patients over 18 years of age with mechanical ventilation with sepsis in the ICU were evaluated prospectively. CVP, PPV and IVC diameters (expiratory and inspirium) were measured before fluid replacement. As a fluid replacement, 500 ml of 0.9% NaCl isotonic solution was given intravenously in 30 minutes. and hemodynamic changes were evaluated and recorded intermittently in the 1, 5, 10, 15 and 30th minutes. Ultrasonography revealed with a 2-6 mHz curvlineer probe from subxiphoid window and after determining the diameter of the inferior vena cava in expiration and inspiration, the IVC indexes were calculated. PPV measurement was performed by the monitor with arterial cannulation. Heart rate, systolic and diastolic blood pressure and CVP measurements were also recorded from the patient monitor. The effectiveness and correlation of all these measurements were evaluated. Results: Systolic and diastolic blood pressure, PPV, IVC distensibility index (IVCdi) and CVP measurements were significantly different after short term 500 ml fluid resuscitation. However, there was no correlation between IVC indexes and other measurements. The most frequent changes occurred at the 10th and 15th minutes of the treatment and there was a significant change in CVP, PPV, diastolic blood pressure and IVCdi. Conclusion: Systolic and diastolic blood pressure, PPV, IVCdi and CVP measurements were found to be statistically significant in evaluating the response to fluid resuscitation. Current studies show that dynamic measurements such as PPV and IVC index are superior to others. Due to the widespread use of ultrasonography, we think that IVC measurements would be more preferable because it is a non-invasive and dynamic indicator.