Üniversite idari personelinin boş zamanlarını değerlendirme engellerinin çeşitli değişkenlere incelenmesi (Batman Üniversitesi örneği)
Investigation of liesure evaluation barriers of university administrative staff by various variables (Batman University example)
  1. Tez No: 544661
  2. Yazar: MUSTAFA OK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVZAT DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Spor, Sociology, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Batman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu araştırmada, Batman Üniversitesi' nde görev yapan idari personelin rekreasyonel faaliyetlere katılımlarını engelleyen faktörlerin çeşitli değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini; Batman Üniversitesi'nde 2018-2019 yılı güz döneminde görev yapmakta olan 270 idari personel oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise 3 (üç) Enstitü, 7 (yedi) Fakülte, 4 (dört) Yüksekokul, 5 (beş) Meslek Yüksekokulu, ve 9 (dokuz) İdari Birimde görev yapan 104'ü erkek ve 39'u kadın olmak üzere toplam 143 idari personel ve araştırmaya gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Türkçe uyarlaması Gürbüz ve arkadaşları (2012), tarafından yapılan Alexandris ve Carroll (1997), tarafından geliştirilen“Boş Zaman Engelleri Ölçeği-18 (BZEÖ)”kullanılmıştır. Kullanılan bu ölçek 18 maddeden oluşmakta ve ölçek ile birey psikolojisi, bilgi eksikliği, tesis, arkadaş eksikliği, zaman, ilgi eksikliği gibi 6 alt boyut belirlenmiştir. Kullanılan ölçekte yer alan ifadeler“Kesinlikle Önemsiz (1)”,“Önemsiz (2)”,“Önemli (3)”ve“Çok Önemli (4)”şeklinde 4'lü Likert tipli olarak derecelendirilmiştir. Ölçek maddelerinden elde edilen puanların yorumlanmasında; 1,00-1,75: arası kesinlikle önemsiz, 1,76, 2,50: arası önemsiz, 2,51-3,25: arası önemli ve 3,26-4,00: arası ise çok önemli şeklinde değerlendirilmiştir. Araştırmada kullanılan ölçeğin hesaplanan Cronbach alfa iç tutarlılık katsayısı alt boyutlar itibarı ile .69 -.79 arasında toplamda ise .84 bulunup, ölçeğin oldukça güvenilir olduğu söylenebilir. Araştırma sonucunda; idari personelin boş zamanlarını değerlendirme engellerini önemli gördükleri saptanmıştır. İdari personelin boş zamanlarını değerlendirme engelleri tüm alt boyutlarda cinsiyet, eğitim durumu, yaş durumu, mesleki kıdem ve işlerinden artan boş zamanlarını değerlendirip değerlendirmedikleri değişkenleri açısından anlamlı olarak değişmemektedir Medeni durum değişkenine göre ise idari personelin boş zamanlarını değerlendirme engellerinin birey psikolojisi, tesis/hizmet, arkadaş eksikliği, zaman ve ilği eksikliği alt boyutlarında anlamlı olarak değişmediği sadece bilgi eksikliği alt boyutunda anlamlı bir farklılık oldugu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the factors hindering the participation of administrative staff working at Batman University in the recreational activities with regard to various variables. The population of the study is composed of 270 adminstrative staff working in Autumn semi term of 2018-2019 academic year at Batman University. The sample group is composed of 143 administrative staff in total 104 of whom are male 39 of whom are female who voluntarily participated in the study and who are still working in 7 faculties, 4 Colleges, 5 Vocational Colleges, 3 institutes and 9 administrative staff. In the investigation,“Leisure Barriers Scale-18 (LBS)”, adapted to Turkish by Gürbüz et al. and developed by Alexandris and Carroll (1997), was used as data collecting tool. 6 subscales such as individual pyschology, lack of information, lack of fascility, lack of friends, lack of time and interest, a scale composed of 18 items, were determined. The expressions taking place in the scale were degreed as quetarnary likret type;“Definitely Unimportant (1)”,“Unimportant (2)”,“Important (3)”, "Very Important (4). In interpretation of the points obtained from scale items, results were evaluated as; between 1,00-1,75 definetly unimportant, between 1,76-2,50 unimportant, between 2,51-3,25 important and between 3,26-4,00 very important. In the study, Cronbach alpha internal consistency of the scale calculated was found between .69-.79 by subscales and .84 in total, so it is possible to state that the scale is reliable. As a result of the study, it was established that the administrative staff found leisure evaluation barriers important. The leisure barriers of adminstrative staff did not change significantly in terms of varibles whether they evaluate their leisure time or not in all subscales as gender, education, age, seniority, and jobs. According to marital status, however, leisure evaluation barriers of administrtaive staff did not significantly change in subscales such as individual pyschology, lack of facility/service, lack of friends, lack of interest and time, merely there was a significant difference in lack of information subscale.