XEN jel stent implantasyonu sonuçlarımız
  1. Tez No: 544705
  2. Yazar: MERVE BEYZA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Minimal invaziv glokom cerrahisinde yeni bir teknik olan XEN jel stent implantasyonunun etkinliğini, güvenilirliğini ve cerrahi başarıyı etkileyebilecek olası faktörleri değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Mart 2016-Şubat 2018 tarihleri arasında XEN jel stent implantasyonu yapılmış 33 hastanın 35 gözü retrospektif olarak incelendi. Birincil sonuç değişkeni olan GİB iki farklı ölçütle (18mmHg-21mmHg) değerlendirildi. Cerrahi tam başarı kriteri, antiglokomatöz ilaç tedavisi almaksızın; kısmi başarı kriteri ise antiglokomatöz ilaç tedavisi ile birlikte GİB≤18mmHg ve GİB≤21mmHg olarak kabul edildi. İkincil sonuç değişkeni olarak GİB'de %20 ve daha fazla düşüş olması değerlendirildi. Başarısızlık kriterleri olarak hedef GİB'e ulaşılamaması (GİB>18mmHg ve GİB>21mmHg), GİB'de %20'den daha az düşüş olması, explantasyon yapılması ve başka bir glokom cerrahisine gereksinim olması belirlendi. Bulgular: Olguların ameliyat öncesi GİB değerleri ortalama 25,7±5,8 (19-40) mmHg, antiglokomatöz ilaç sayısı ise ortalama 2,7±1,5 (0-4) idi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the efficacy, safety and possible factors that may affect surgical success of XEN gel stent, a new minimally invasive surgical technique in glaucoma surgery. Material and Methods: Thirty five eyes of 33 patients who underwent XEN gel stent implantation between March 2016 and February 2018 were retrospectively evaluated. The primary outcome measure was evaluated with two different target IOP (18mmHg-21mmHg). Complete therapeutic success was defined as postoperative IOP≤18mmHg and IOP≤21mmHg without antiglaucomatous medication; partial success was defined as target IOP≤18mmHg and IOP≤21mmHg with antiglaucomatous medication. The secondary outcome measure was evaluated ≥20% reduction in IOP from baseline. Failure was defined as IOP >18mmHg and IOP>21mmHg, less than 20% reduction in IOP from baseline, explantation and need for additional glaucoma surgery. Results: The mean preoperative IOP was 25,7 ± 5,8 (19-40) mmHg and the mean antiglaucomatous medication was 2,7 ± 1,5 (0-4). The mean follow-up period is 12 ± 7.7 months.