Algı yönetiminde medyanın önemi: Afrin operasyonu örneği
The importance of the media in perception management: The case of Afrin operati̇on
- Tez No: 544734
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ÖZ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Journalism, Public Administration, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada, farklı ideolojiye sahip gazetelerin Afrin operasyonu hakkında yaptıkları haberler, söylem analizi kapsamında analiz edilerek nasıl algı yönetimi yapıldığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde Afrin Operasyonu ve eleştirel söylem analizi yöntemi hakkında literatür taraması sonucu elde edilen bilgiler yazılmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise algı yönetimi ve medyadan bahsedilmiştir. Algı yönetiminin gelişen teknolojiyle beraber hedef kitlelere karşı kullanılanılabilecek en etkili silah olduğı ortaya konulmuştur. Çünkü hedef kitleye zorlayarak dahi kabul ettirilemeyecek davranış ve hareket tarzları algı yönetimi kullanılarak farkında olmadan ve çok kolay bir şekilde kabul ettirildiği bazı örnek olaylarla açıklanmıştır. Algı yönetiminde önemli bir yere sahip olan medyanin, dördüncü kuvvet olma özelliğinin yanında gündem oluşturarak hedef kitleyi yönlendirdiği gibi devletin iç ve dış politikasına da etki ettiği açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise Afrin Operasyonu hakkında medya aracılığıyla yapılan algı yönetimi ortaya çıkarılırken söylem analiz tekniklerinden faydalanılmıştır. Farklı ideolojiye sahip Birgün, Evrensel, Sabah ve Yeni Şafak gazetelerinin 21 Ocak-25 Ocak 2018 tarihleri arasında Afrin Operasyonu hakkındaki haberleri, söylem analizi tekniklerinden olan haber girişleri, ardalan ve bağlam bilgisi, sözcük seçimleri, fotoğraflar, haber kaynakları gibi teknikler kullanılarak operasyonun okuyucuya nasıl aktarılmak istendiği açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been tried to show how the perception of the news about Afrin operation of different newspapers with ideology was analyzed within the scope of discourse analysis. In the first part of the study, information about Afrin Operation and critical discourse analysis method was written. In the second part of our study, perception management and media are mentioned. It has been shown that perception management is the most effective weapon that can be used against the target masses with the developing technology. Because the behavior and movement styles which cannot be accepted even by forcing the target audience, are explained with some case studies in a very easy way by using perception management. It is tried to explain that the media, which has an important place in perception management, has an impact on the domestic and foreign policy of the state as well as directing the audience by creating an agenda besides the fourth power. In the third part of the study, discourse analysis techniques were used to reveal the perception management made by the media about Afrin Operation. Birgün, Evrensel, Sabah and Yeni Şafak newspapers with different ideologies from January 21 to January 25, 2018, news about Afrin Operation, news entries from discourse analysis techniques, sequential and context information, word selections, photos, news sources, etc. attempted to be transferred.