Post modern milliyetçiliği ve faşizm karşıtlığı: Avrupa ve Ortadoğu coğrafyalarında karşılaştırmalı bir inceleme
Post modern nationalism and fascism comparison: A comparative study in Europe and the middle East geographies
  1. Tez No: 544753
  2. Yazar: FATİH GÜNTAY HİMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Fransız ihtilali ile modern manada ortaya çıkan milliyetçilik olgusu beraberinde birçok savaşlara sebebiyet vermiştir. Öyle ki milletlerin dünya egemenliği amacı ve sanayi devrimi sonrası hammadde arayışı içerisinde olmaları hasebiyle 1. Cihan harbi meydana gelmiş ve siyasal, ekonomik birçok sonucu doğurmuştur. Sonuçlardan biri ise; çok uluslu bir yapıya sahip olan tarım imparatorluklarının yıkılması ve yeni devletlerin ortaya çıkmasıdır. Milliyetçilik, savaşlarda mağlubiyet yaşayan toplumlarda intikam duygusunu tetiklemiş ve faşizmin doğuşuna neden olmuştur. Bu nedenle 2. Dünya savaşında önemli rol oynayan faşizm Avrupa coğrafyasında hızla yükselmiş ve milliyetçiliğin yeniden tanımlanmasına neden olacak sonuçları doğurmuştur. Post-modernizim faşizmi kendi tekliği içerisinde incelenerek, kuramsal manada tanımlanarak ortaya konmasına karşı çıkmıştır. Çünkü faşizmin, milliyetçiliği oluşturan sosyal olguların üzerinden doğduğunu iddia ederek, milliyetçiliğin faşizmi doğurduğu savını ortaya koymuştur. Yani faşizmin milliyetçiliğin alt küme elamanı olduğunu ortaya koymaktadır. Modern milliyetçilik okuması ise faşizmi farklı sebeplere dayandırmış ve faşizmi milliyetçilikten bağımsız olarak ele almıştır. Öyle ki post-modern manada tanımlanan milliyetçilik Avrupa, milliyetçilik bağlamında ki siyasi birliktelik gerektiren Avrupa birliğine giden sürecin başlamasına neden olmuştur. Post-modernizm Milliyetçiliğin tanımlanmasında modernizmin yetersiz olduğunu ortaya koymuş ve net bir şekilde tanımlanmamak ile birlikte milliyetçiliği tanımlaya çalışmıştır. Tezimizde post-modernizmin ve modernizmin Milliyetçiliği tanımlamalarında ki farklılıklar Avrupa coğrafyası ve Ortadoğu coğrafyaları üzerinden karşılaştırmalı incelenerek ortaya konulmuştur. Bu açıdan tezimizde, post-modern manada ve modern manada açıklamaya ve tartışılmaya çalışılan milliyetçiliğin her iki bakış açısı tarafından tanımları ve farklılıkları ortaya konmuştur. Tezimizde milliyetçilik, milliyetçiliğin tarihsel gelişimi ve kökenleri incelenerek, milliyetçiliğin tarihsel süreçte post-modern manaya evirilmesi, modern manada doğurduğu sonuçlar ve faşizm ile ilişkilendirilen milliyetçiliğin günümüzde Ortadoğu'da ve Avrupa'da doğurduğu sonuçlar ve olaylar üzerinden açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of nationalism, which emerged in the modern sense with the French Revolution, led to many wars. As a result of the national sovereignty of the nations and the search for raw materials after the industrial revolution, the 1st World War took place and caused many political and economic consequences. One of the results is; the collapse of agricultural empires with a multinational structure and the emergence of new states. Nationalism has triggered the feeling of revenge in the societies that defeated them in wars and caused the emergence of fascism which would cause World War II. For this reason, fascism, which played an important role in World War II, was rapidly rising in European geography and gave rise to the results that would lead to the redefinition of nationalism. Post-modernism opposed to the establishment of fascism by an independent theoretical definition and revealed that nationalism gave rise to fascism. The reading of modern nationalism based fascism on different reasons and considered fascism independent of nationalism. The so-called post-modern nationalism has led to the beginning of a process of European unity that requires economic and political unity, which means European nationalism. Post-modernism It has revealed that modernism is insufficient in defining nationalism and it has tried to define nationalism as well as not being clearly defined. In our thesis, the differences in the definitions of postmodernism and modernism in the Nationalism are examined by examining the geography of the Middle East and the European geography. In this respect, in our thesis, definitions and differences of nationalism, which are tried to be explained and discussed in the post-modern sense and in the modern sense, by both perspectives, have been revealed. In our thesis, nationalism, the historical development and origins of nationalism, nationalism in the historical process, the modernization of the post-modern meaning, the results in the modern sense and associated with the fascism of nationalism in the Middle East and Europe are tried to explain on the results and events