Improving economy by education and human capital: The impact of science, technology, research and development
Ekonomiyi eğitim ve beşeri sermaye ile geliştirme:Bilim, teknoloji, araştırma ve geliştirmenin etkisi
  1. Tez No: 544805
  2. Yazar: EBRU ALTUN TABER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL İPEK TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez ülkelerin kişi başı gayri safi yurtiçi hasıla farklılıklarını ve özelikle beşeri sermaye, bilim, teknoloji, araştırma ve geliştimenin bu farklılıklar üzerindeki etkilerini incelemek için En Küçük Kareler (EKK) Yöntemi kullanılarak yapılan kesitler-arası veri analizine dayanır. Beşeri Sermaye Endeksi (HCI) ve PISA bilim puanları sırasıyla 120 ülke ve 66 ülke içeren iki farklı grubu oluşturmaktadır. Beşeri Sermaye Endeksine göre sıralanan ülkeler yüksek gelir ve üst orta gelir grubu ülkeleri ve düşük gelir ve alt orta gelir grubu ülkeleri olmak üzere gelir sınıflarına göre iki alt bölüme ayrılmıştır. Eğitim farklı ülkeler arasındaki en önemli farklılıklardan biridir; ve etkisi beşeri sermayeye yansımaktadır. Beşeri sermaye ekonomik büyüme açısından önem kazanmaktadır. Geçmişte, okul kayıt oranları beşeri sermaye için temsili değişken olarak kullanılmaktaydı, ama beşeri sermaye kaynaklarını temsil etmekte yeterli değildi. Daha sonra, PISA gibi bazı uluslararası testler okul kayıt oranlarının yerini almaya başladı. Diğer taraftan, bazı araştırmacılar diğer kontrol değişkenlerini dikkate almanın eğitimin ekonomik büyüme üzerindeki etkisini değiştirdiğini öne sürmektedirler. İlk olarak modellerde HCI ve PISA puanları kullanılmaktadır ve daha sonra, gelir farklılıklarını açıklamakta eğitimin anlamlı olup olmadığını göstermek için, Ar-Ge harcaması ve bilimsel ve teknik dergi makalelerinin sayısı gibi diğer kontrol değişkenleri dahil edilmektedir. Sonuçlar, kontrol değişkenleri eklendikten sonra, ülkeler arası gelir farklılıkları ve PISA ya da HCI arasındaki güçlü ilişkinin ortadan kalktığını veya zayıfladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is based on cross-sectional data analyses by using OLS methods to examine differences in countries' per capita GDPs and specifically the effects of human capital, science, technology, research and development on these differences. The Human Capital Index (HCI) and PISA science scores make two different groups including 120 countries and 66 countries respectively. Countries ranked in terms of Human Capital Index are sub-divided into two parts according to their income class, which are high income & upper middle income countries and low income & lower middle income countries. Education is one of the most important differences among different economies; and its impact is reflected in human capital. Human capital is growing in importance in terms of economic growth. In the past, the school enrollment ratio was used as a proxy for human capital, but was inadequate in representing human capital resources. Later on, some international tests, such as PISA, started to replace school enrolment ratios. On the other hand, some researchers suggest that taking into account other controlling variables changes the effect of education on economic growth. Firstly, HCI and PISA score are used in the models and later on, to show whether education is significant to explain income differences, other controlling variables like R&D expenditure and number of scientific and technical journal articles are included. The results indicate that after adding control variables, the strong relationship between cross country income differences and HCI or PISA scores disappears or becomes weaker.