Körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyi (Kİk) hastalarının sağlık turizminde hizmet kalitesi algısı ve Türkiye'nin bir sağlık turizm merkezi olarak değerlendirilmesi
Evaluation of gcc patients' service qualityperception towards medical tourism and Turkey asa medical tourism destination
- Tez No: 544819
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE MÜGE YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Turizmin en genç dalı olan sağlık turizmi bugünkü global dünyada büyük bir ilerleme kaydetmektedir. Birçok sebepten dolayı hastalar olası yurtdışı tedaviler arayışında bulunmaktadırlar. Sağlık turizmi alanında büyük rekabetler söz konusu olsa da Türkiye bu rekabette ön sıralardadır. Türkiye tıbbı hizmetler hususunda kaliteli hizmetler sunduğu halde, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) raporlarına göre bu bölgeden gelen hasta sayısı anlamlı bir rakam teşkil etmemektedir. Bu araştırma ile Körfez ülkeleri hastalarının sağlık turizmi aldıkları yerlerdeki hizmet kalitesi algıları sunulacaktır. Yapılan ikincil araştırma ve hastane yöneticileriyle yapılmış mülakatlar sonucu ortaya çıkan sonuçlar ile Türkiye'deki mevcut durum arasında bağlantı kurulacaktır. Ayrıca, yazın taraması baz alınarak hizmet kalitesini ölçen SERVQUAL adapte edilmiş ve analizler sonrası servis kalitesi ; elle tutulabilir/somut, elle tutulamaz/soyut, mübadele ve seyahat imkanları ve teknik- altyapı imkanları olmak üzere dört boyut ortaya çıkmıştır. Yine bu bağlamda ,bazı istatistiksel metodlarla algılanan hizmet kalitesiyle sadakat niyeti arasındaki ilişki araştırılmıştır. Körfez ülkelerinin Türkiye'deki sağlık turizmi hususunda daha evvel hiçbir çalışma yapılmamış olması, bu araştırmanın sonuçlarının hastane yöneticilerine, KİK ülkeleri pazarına yönelik hizmet kalitesi algısı konusunda pazarlama stratejisi oluşturmaları açısından yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Medical tourism as a one among youngest stream of tourism is facing with huge expansion in today's globalized world. Due to many reasons, patients often look for possible treatment abroad. Competition in medical tourism destinations is high, however Turkey found its place among best destinations. Even though Turkey offers good quality of medical service, there is no significant number of patients coming from Gulf Cooperation Council (GCC), according to reports. This research will try to present service quality perception of Gulf countries' patients for medical tourism destinations. Outcomes will be linked with current situation in Turkey that was based on secondary research and interview results with hospital management. Besides, based on literature review, service quality measure (SERVQUAL) is adapted and four dimensions are derived; tangibility, intangibility, exchange and travel facilities and technical and infrastructure facilities. Through some statistical analyses relationship between service quality perception and loyalty intention of GCC patients is also examined . Since there has not been any studies related to Gulf countries as a potential market for Turkish medical tourism, results of this research will help Turkish hospitals' management in creating marketing strategies towards GCC countries in terms of service quality perception.