Down sendromlu çocuklarda beyindeki hacim değişikliklerinin MRI yöntemiyle incelenmesi
Investigation of Brain Volume Changes by MRI in Children with Down Syndrome
- Tez No: 544867
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN ÖZYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Anatomy, Physiotherapy and Rehabilitation, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Down Sendromu (DS) , genetik etiyolojisi (trizomi 21) olarak bilinen, en yaygın genetik farklılıktır. DS'li adolesanlarda görülen kognitif ve gelişimsel eksikliklerin nedenlerini bulmak ve ileri yaşlarda Alzheimer hastalığı (AH) ve Demans için risk oluşturan beynin hacimsel farklılaşmalarını incelemek için bu nöroradyolojik çalışma planlandı. Çalışmamıza 13-18 yaş arası, 14 DS'li ve 14 sağlıklı adölesan birey dahil edildi. DS'li ve sağlıklı adölesan bireylerin beyin alan hacimleri, daha önce kullanılmamış bir yöntem olan VolBrain otomatik segmentasyon yöntemiyle karşılaştırıldı. DS'lilerin beyin hacimleri ile motor hareketler, günlük yaşam aktiviteleri, denge ve koordinasyon arasındaki ilişkiyi saptayabilmek için PBDÖ (Pediatrik Berg Denge Ölçeği), WeeFIM (Pediatrik Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçütü) ve KMFÖ-88 (Kaba Motor Fonksiyon Ölçütü) değerlendirme testleri uygulandı. Literatürü taradığımızda beyin hacim değerleriyle motor, denge ve koordinasyonu değerlendiren testler arasındaki korelasyonunu içeren çalışmaya rastlanmadı.
Özet (Çeviri)
Down Syndrome (DS) is the most common genetic difference known as genetic etiology (trisomy 21). The aims of the neuroradiological study were to find causes of the cognitive and developmental deficiencies of adolescents with DS and to investigate the volumetric changes of brain which is risk for Alzheimer Disease (AD) and Dementia. 14 healthy and 14 DS adolescents were included between the ages of 13-18 in the study. We compared the volume of brain areas of DS and healthy adolescents with the VolBrain automatic segmentation method which was not previously used in DS. In order to determine the relationship between brain volume and motor movements, daily living activities, balance and coordination of DS patients, PBS, WeeFIM and GMFM-88 evaluation tests were performed. In the literature, we could not find study any correlation between brain volume measurements and motor, balance and coordination tests. Consistent with previos findings, the DS group had statistically significant smaller than control group in the intracranial cavity (ICC), TBV, GM and WM, cerebrum, cerebellum, brainstem, thalamus, hippocampus, amygdala, globus pallidus and nucleus accumbens, except for lateral ventricles, nucleus caudatus and putamen. There were no significant differences for brain asymmetries when comparing the DS and control groups but lateral ventricles were found statistically significant. The DS group had statistically significant smaller than control group in the GMFM-88 and PBS values (p0,05).