Refugee entrepreneurship exploring the challenges and obstacles faced by refugee entrepreneurs in Turkey (Ankara)
Mültecilerde girişimcilik; Türkiye / Ankara'daki girişimcimültecilerin karşılaştığı zorlukları ve engelleri araştırmak
- Tez No: 544925
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEYHAN ÇİĞDEMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Mültecilerde Girişimcilik - Ankara / Siteler Bölgesi'nde girişimci mültecilerin karşılaştığı zorlukların ve engellerin vaka incelemeleri. Bu çalışmanın amacı, Türkiye / Ankara'daki girişimci mültecilerin karşılaştığı zorlukların araştırılması ve yapılan çalışmalarında hangi faktörler işlerini güçlendiğini ve hangi faktörler işlerini zayıflattığını keşfedilmesidir. Ankara, Siteler Ondur bölgesinde bulunan on beş girişimci mülteciler ile yüz yüze görüşme ve açık uçlu anket formu yöntemleri ile nitel bir çalışma yürütülmüştür. Ankara, Siteler bölgesindeki girişimci mültecilerin karşılaştığı en büyük zorluklar, finans eksikliği, dil engeli ve idari ve mevzuat şartları olmakla birlikte, uzun çalışma saatleri, kira maliyeti ve işletme yönetimi gibi durumdan duruma göre değişen zorluklar da bulunmaktadır. Ayrıca, çoğu mültecilerin düşük eğitim düzeyine sahip olmaları, iş başarısı önlemede büyük neden olmaktadır. Böylece, mültecilerin girişimcilik çalışmaların desteklenmesi ve hatta mültecilerin girişimcilik dünyasının bir parçası olmalarında teşvik çalışmaları, çile sırasında olan mültecilere barınma sağlayan her hangi bir topluluğun en büyük kazanç ve anahtarıdır. Özet olarak, bütün girişimci mültecilerin muazzam enerji ve yaratıcı canlılığını kullanmak, hem kendi mültecileri hem de ev sahiplerini emsalsiz düzeyde ekonomik büyüme seviyelerine getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Refugees Entrepreneurship - Case studies of the challenges and obstacles faced by refugee's entrepreneurs in Ankara (Siteler district). The purpose is to explore the challenges faced by refugee's entrepreneurs in Turkey (Ankara) and to explore which factors strengthen and which factors weaken their business. A qualitative study was conducted by means of face-to-face interview and open-ended questionnaire with fifteen of the refugee's entrepreneurs in Siteler Ondur district (Ankara). In the study, it was found that the major challenges faced by refugee's entrepreneurs in Ankara (Siteler) were lack of finance, language barrier, and administrative and regulatory requirements, in addition to other challenges that varied from case to case with regard to long working hours, rent cost and business management. Furthermore, the majority of the refugees are of low educational background that contributes a lot in preventing the success of the business. Therefore, supporting refugee's entrepreneurs, and even encouraging the refugees to be part of the world of entrepreneurship, are the biggest gain and the key to any community hosting refugees during their ordeal. In summary, utilizing the enormous energy and creative vitality of all refugees' entrepreneurs will bring them and their hosts to unprecedented levels of economic growth.