6.sınıf öğrencilerine programlama dili öğretilirken kullanılan scratch programının öğrencilerin problem çözme becerilerine ve tutumlarına etkisi
Effects of scratch programme used in teaching programming language to 6th grade students on their problem solving ability and attitudes
- Tez No: 545003
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN GÜLDEREN ALACAPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, Scratch programı ile verilen programlama eğitiminin öğrencilerin; başarı testinden aldıkları puanlara, problem çözme becerisi ölçeğinden aldıkları puanlara ve derse yönelik tutum ölçeğinden aldıkları puanlara etkisinin olup olmadığını incelemektir. Ayrıca gerçekleştirilen uygulamayla ilgili öğrencilerin görüşleri de alınmıştır. Çalışmaya Konya ilinde bulunan bir devlet okulunda 6.sınıfta öğrenim görmekte olan 22 öğrenci katılmıştır. Çalışmada ön test-son test tek gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma 8 hafta sürmüştür. Veri toplama aracı olarak; başarı testi, problem çözme ölçeği, bilişim teknolojileri dersine yönelik tutum ölçeği ve öğrencilerin görüşlerini almak için görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, öğrencilerin başarı testinden aldıkları ön test ve son test puanları arasında, son test lehine anlamlı bir fark bulunmuştur. Problem çözme ölçeğinden alınan ön test ve son test puanları arasında anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir. Bu sonuca göre Scratch programının öğrencilerin problem çözme becerisi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi olmadığı söylenebilir. Bilişim Teknolojileri dersine yönelik tutum ölçeğinden alınan ön test ve son test puanları arasında, son test puanları lehine anlamlı bir fark olduğu bulunmuştur. Öğrencilerin Scratch ile programlama öğretimine ilişkin görüşlerinin genel olarak olumlu olduğu ifade edilebilir. Öğrenciler programı kullanarak güzel ve eğlenceli vakit geçirdiklerini belirtmişlerdir. Scratch programı ile yaptıkları çalışmaların ilgilerini çektiklerini ve yapılan çalışmalarda zorlandıkları bir durum olmadığını belirtmişlerdir. Öğrenciler genel olarak dersi daha çok sevdiklerini, yeni şeyler öğrendiklerini, bilgisayarı daha etkin bir şekilde kullanabileceklerini belirtmişlerdir. Araştırmanın sonunda araştırmacı tarafından önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to teach the programming given by Scratch software; from the achievement test, problem-solving skill scores and to examine whether they have an impact on the scores they get from the attitude scale. In addition, opinions of the students on the subject were also taken. The study consists of 22 students attending 6th grade in the state school in Konya. In the study, pre-test, post-test single-group experimental design was used. In this study, 8-week course was taught with the software called Scratch. As a data collection tool; achievement test, problem solving scale, attitude scale for computer course and semi-structured form were used to get their opinions. According to the findings of the study, a significant difference was found between the pre-test and post-test scores of the students. There was increasing on the past-test scores. There was no significant difference in the scores obtained from the problem solving scale. It is observed that the effect of Scratch program used in programming teaching on problem solving skills has no statistically significant effect. There was a significant difference between the pre-test and post-test scores obtained from the attitude scale for the computer course. Additionally, student have had positive opinions and attitudes about Scratch programming teaching. They stated that they had a nice and enjoyable time using the program. They stated that they are interested in the work they do with the Scratch program in general. They stated that there is no difficulty in the studies done with Scratch program. The students stated that they generally liked the lesson more, learned new things and could use the computer more effectively. Recommendations were given at the end of the study.