Jealousy in romantic relationships from a systemic perspective: Experiences of men in Turkey
Sistemik perspektiften romantik ilişkilerde kıskançlık: Türkiye'deki erkeklerin deneyimleri
- Tez No: 545033
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUDUM SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, erkeklerin kıskançlık deneyimlerini sistemik perspektiften anlamayı amaçlamaktadır. Çalışma uzun süreli ilişkisi olan erkeklerin kıskançlığı nasıl deneyimlediğini keşfetmek için yapılmıştır. Sistemik açıdan, kıskançlığın romantik ilişkilerde nasıl işlev gösterdiği, nasıl deneyimlendiği, ilişki üzerindeki etkileri ve kıskançlığa atfedilen anlamlar erkeklerin bakış açısından araştırılmıştır. Çalışmaya bir ile üç yıl arası ilişkisi olan 6 erkek katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılarla yaklaşık bir saat süren yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış ve sonuçlar Yorumlayıcı Fenomenolojik Analiz kullanılarak derinlemesine analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre“kıskançlığa atfedilen anlamlar”“kıskançlık döngüsü”ve“kıskançlık derecesinin rolü”olmak üzere üç ana tema bulunmuş ve sonuçlar sistemik açıdan ele alınarak açıklanmıştır. Sonuçların analiz edilmesinin ardından katılımcılarla geribildirim görüşmeleri yapılmış ve hangi temaların onlar için ne kadar geçerli olduğu araştırılmıştır. Onların geribildirimleri dahilinde sonuçlar tekrar gözden geçirilmiş ve tartışılmıştır. Bulgular sistemik bakış açısı ile ele alınarak sunulmuştur. Çalışmanın sonuçlarının çift ilişkisinde kıskançlığın erkekler tarafından nasıl deneyimlendiğini anlamak açısından uzmanlara katkıda bulunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to understand jealousy experiences of men from a systemic perspective. The study was done to explore how men in long-term relationships experience jealousy. In systemic terms, how jealousy functions in romantic relationships, how jealousy is experienced, impacts of jealousy on romantic relationships, and what jealousy means to them were investigated from men's perspectives. Six men who have relationship for 1 to 3 years were included in the study. Semi-structured interviews, which lasted for approximately one hour, were done with the participants and the results were analyzed in depth by using Interpretative Phenomenological Analysis. Three master themes emerged from the data, which were“meanings attributed to jealousy”,“the jealousy cycle”and“the role of jealousy degree”and the findings were explained from a systemic perspective. Following data analysis, de-briefing sessions were held with the participants, in which they were asked which themes were valid for them and to what degree they were valid. The themes were reviewed and discussed after de-briefing sessions. Findings were presented from the systemic perspective. It is considered that the results of the study will contribute to mental health professionals by explaining how men experience jealousy in couple relationships.