In alzheimer's patients serum total oxidant/antioxidant status and apelin-13 levels
Alzheimer hastalarında serum total oksidan / antioksidan status ve apelin-13 düzeyleri
- Tez No: 824758
- Danışmanlar: DR. NEZAKET EREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Tıp) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Giriş: Bu adipositokinin serum düzeylerinin total antioksidan kapasite (TAK) ve total oksidan düzey (TOL) ile ilişkisini araştırarak Apelin-13'ün Alzheimer hastalığı AD için bir biyobelirteç olarak rolünü değerlendirmek. Gereç ve Yöntemler: Nisan 2012-Haziran 2012 tarihleri arasında yeni AH tanısı almış ve onam veren yaşlı hastalar (>60 yaş) çalışmaya dahil edildi. Kontrol grubu daha önce AH tanısı almamış, yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş sağlıklı bireylerden oluşmuştur. Serum Apelin-13, total antioksidan kapasite (TAK) ve total oksidan düzeyleri (TOL) ölçüldü. Oksidatif stres indeksi (OSI) her katılımcı için TAK değerlerinin TOL değerlerine bölünmesiyle hesaplandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction: To evaluate the role of Apelin-13 as a biomarker for Alzheimer's disease AD by investigating the relationship of serum levels of this adipocytokine with total antioxidant capacity (TAC) and total oxidant level (TOL). Materials and Methods: Consenting elderly patients (>60 years) who were newly diagnosed with AD between April 2012 and June 2012 were enrolled in the study. The control group consisted of age- and gender- matched healthy individuals with no previous diagnosis of AD. Serum levels of Apelin-13, total antioxidant capacity (TAC) and total oxidant levels (TOL) were measured. Oxidative stress index (OSI) was calculated for each participant by dividing TAC values by TOL values.