Örgütlerde stratejik yönetim ve yöneticilerin stratejik yönetim algısı: Kırşehir ili örneği
Strategic management in organizations and perception of managers on strategic management: The case of Kırşehir province
  1. Tez No: 545133
  2. Yazar: BAHAR KAYAR ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN AYTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Stratejik yönetim, kaynakların ve kuruluşun faaliyet gösterdiği iç ve dış çevrenin ciddi bir şekilde ele alınmasını ve değerlendirilmesini ifade etmektedir. Örgüt yöneticileri paydaşlar adına belirlenen temel hedeflerin gerçekleştirilmesi için yoğun çaba harcamaktadır. Stratejik yönetim bir işletmeye genel yönlendirme sağlar ve kuruluşun hedeflerini belirlemeyi, bu hedeflere ulaşmak için politikalar ve planlar geliştirmeyi ve sonra planları uygulamak için kaynakları tahsis etmeyi içermektedir. Akademisyenler ve uygulayıcı yöneticiler, karmaşık ortamlar ve rekabet dinamikleri bağlamında stratejik karar vermeye yardımcı olmak için sayısız model ve çerçeve geliştirmiştir. Stratejik yönetim uygulamada statik değildir; modeller genellikle yürütmeyi izlemek ve bir sonraki planlama turuna bilgi vermek için bir geri besleme döngüsü içerir. Bu kapsamda stratejik yönetim araçlarının belirlenmesi ve en uygun olanının seçilmesi ile bir örgütün geleceğe daha güvenli bakması sağlanabilir. Bu araştırmanın temel amacı; Kırşehir de faaliyet gösteren elli ve daha fazla kişi istihdam eden örgüt yöneticilerinin stratejik yönetim algılarını ve stratejik yönetim uygulamalarına ilişkin bilgi ve farkındalık düzeyini ortaya çıkarmaktır. Bu amaçla, stratejik yönetim araç, yöntem ve tekniklerine yönelik bilgi düzeyi ile kaynak ve çevre boyutuna yönelik görüşleri ortaya koyan ölçeklerden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, katılımcıların stratejik yönetim araç, yöntem ve teknik ile kaynak ve çevre boyutları arasında anlamlı bir ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Katılımcıların kaynak boyutuna yönelik görüşleri ile cinsiyet, yaş, çalışılan sektör ve gelir düzeyi değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüş iken; eğitim durumu değişkeni arasında anlamlı bir farklılık olduğu görülmüştür. Son olarak, çevre boyutuna yönelik görüşler ile cinsiyet, yaş, eğitim durumu, çalışılan sektör ve gelir düzeyi değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Strategic management refers to the serious consideration and evaluation of resources and the internal and external environment in which the organization operates. Organizational managers intense effort to achieve the main objectives set for stakeholders. Strategic management provides an overall orientation to a business and involves identifying the objectives of the organization, developing policies and plans to achieve these goals, and then allocating resources to implement plans. Academicians and practitioners have developed numerous models and frameworks to help make strategic decisions in the context of complex environments and competitive dynamics. Strategic management is not static in practice; models usually include a feedback loop to monitor execution and provide information on the next planning tour. In this context, by determining the strategic management tools and selecting the most appropriate one, the future of a organization can be secured. The main purpose of this research is to reveal the level of knowledge and awareness about strategic management perceptions and strategic management practices on the organization managers who employ fifty and more people in Kırşehir. For this purpose, the scales were used to reveal the level of knowledge about the strategic management tools, methods and techniques and the views on the source and environment dimension. As a result of the research, it was found that there was a significant relationship between the strategic management tools, methods and techniques and the resource and environment dimensions of the participants. While there was no significant difference between the views of the participants about the source dimension and gender, age, working sector and income level, there was a significant difference between the educational status variable. Finally, it was found that there was no significant difference between the views on the environmental dimension and gender, age, education, working sector and income level.