Bazı sucul böceklerin sindirim sisteminden izole edilen Bacillus megaterium'un lipaz üretme potansiyelinin araştırılması
Investigation of the lipaz production potential of Bacillus megaterium isolated from the digestive system of some aquatic insects
  1. Tez No: 545204
  2. Yazar: FATIMA KARAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT İNCEKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Endüstrinin hemen her alanında kullanılan enzimler genellikle mikroorganizmalardan elde edilmektedir. Mevcut çalışmanın amacı, lipaz üreten bakterilerin izolasyon kaynağı olarak sucul böceklerin bağırsaklarının kullanılabilirliğini test etmektir. İzolasyon çalışmaları için, dört sucul böcek Hydrotus impressopunctatus (Dytiscidae), Rhantus suturalis (Dytiscidae), Dytiscus circumflexus (Dytiscidae) ve Laccobius sulcatulus (Hydrophilidae) türünün bağırsağı kullanılmış ve izole edilen bakteriler daha sonra aynı kültür koşulları altında lipaz üretme yetenekleri açısından karşılaştırılmıştır. Toplam sekiz bakteri izolatı arasında, F25 izolatının maksimum lipaz aktivitesi gösterdiği belirlenmiştir. Bu izolat 16 s rDNA sekans analizine göre Bacillus megaterium olarak teşhis edilmiştir. Çalkalamalı erlen kültüründe Bacillus megaterium F25 ile lipaz üretimi için 30 °C' lik sıcaklık, pH 6.0, 20 ml/lt atık kızartma yağı konsantrasyonu, 4 ml/lt Tween 80 konsantrasyonu, 3 gr/lt pepton konsantrasyonu ve 48 saatlik inkübasyon peryodu optimal kültür koşulları olarak belirlenmiştir. Optimize edilmiş kültür koşulları altında bu bakteri ile 518 U/lt lipaz üretimi başarılmıştır. Lipaz üreten mikroorganizmaların izolasyonu için sucul böceklerin bağırsak florasının kullanılabilirliği ilk kez bu çalışma ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Enzymes used in almost all areas of industry are usually derived from microorganisms. Aim of this study was to test the usability of gut of aquatic insects as isolation source of lipase-producing bacteria. For the isolation studies, the guts of four aquatic insects Hydrotus impressopunctatus (Dytiscidae), Rhantus suturalis (Dytiscidae), Dytiscus circumflexus (Dytiscidae), and Laccobius sulcatulus (Hydrophilidae) were used, and the isolated bacteria were then compared in terms of their ability to produce lipases under the same culture conditions. Of total eight bacterial isolates, the isolate F25 isolated from gut of Rhantus suturalis was found to show the maxium lipase activity. This isolate was identified as Bacillus megaterium according to 16s rDNA sequence analysis. For lipase production by B. megaterium F25 in shaking flask culture, temperature of 30°C, intial pH of 6.0, waste frying oil concentration of 20 ml/L, Tween 80 concentration of 4ml/L, peptone concentration of 3 g/L and incubation time of 48 h were determined as the optimal culture conditions. Under the optimal culture conditions, enzyme production of 518 U/L using this bacterium could be achieved. The availability of intestinal flora of aquatic insects for the isolation of lipase-producing microorganisms was first tested in the present study.