Üniversite öğrencilerinde sosyal medya kullanımının dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtileri, sosyal görünüş kaygısı ve akademik erteleme ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between social media use and symptoms of attention deficit and hyperactivity disorder, social view anxiety and academi̇c procrastination
- Tez No: 545205
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Araştırma üniversite öğrencilerinde sosyal medya kullanımının dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu belirtileri, sosyal görünüş kaygısı ve akademik erteleme ile ilişkisinin incelenmesi üzerine ilişkisel tarama modeline göre hazırlanmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ili Beykent Üniversitesi öğrencileri oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise Beykent Üniversitesi 1. Sınıfı, 2. Sınıf, 3. Sınıf ve 4. Sınıfı öğrencileridir. Bu araştırmada veriler, Üniversite Öğrencilerine uygulanan Kişisel Bilgi Formu, Sosyal Medya Kullanımı, Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği, DEHB Kendi Bildirim Ölçeği ve Akademik Erteleme Davranışı Ölçeği ile elde edilmiştir. Kadınların sosyal görünüş kaygısı puan ortalaması ile erkeklerin sosyal görünüş kaygısı puan ortalaması arasında anlamlı bir fark olduğu görülmüştür. Sosyal görünüş kaygısı düşük olan katılımcıların sosyal medya kullanımı puan ortalaması, sosyal görünüş kaygısı orta düzeyde olan katılımcıların sosyal medya kullanımı puan ortalaması ve sosyal görünüş kaygısı yüksek olan katılımcıların sosyal medya kullanımı puan ortalamasının en az ikisi arasında istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between social media use, social view anxiety and ADHD with academic procrastination in university students. The research was prepared according to the relational screening model. The population of the study consists of Beykent University students in Istanbul. The sample of the study consists of university students who studying in Beykent University, 1st, 2nd, 3rd, and 4th grade students. In this study,“Personal Information Form”,“Social Media Use”,“Social View Anxiety Scale”,“ADHD Self-Reporting Scale”and“Academic Procrastination”Behavior Scale were employed to obtain study data. According to the results of the study, it was found that the mean score of social view anxiety differed significantly according to gender. A statistically significant difference was observed between those who the social media use score of students with low social view anxiety level, social media use score of the participants with medium social view anxiety level and those who social media use score of the participants with high social view anxiety level.