Yeni azo kromofor içeren Schiff bazları; Ni(II) ve Cu(II) iyonları ile kompleks formasyonu, karakterizasyonu ve optik özellikleri
New Schiff bases containing azo chromophore; complex formation ile Ni(II) and Cu(II) ions, characterization and optical properties
- Tez No: 392468
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜKERREM KURTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
2-hidroksibenzaldehitin uygun koşullar altında 4-etilbenzendiazonyum ile kondenzasyonuyla azo-aldehid bileşiği (ag) elde edilmiştir ve sonra 5-[(E)-(4-etilfenil)diazenil]-2-hidroksibenzaldehid (ag)'ye sırasıyla o-kloroanilin ve p-kloroanilin bağlanması ile ag-2ClaH ve ag-4ClaH azo-Schiff bazları elde edilmiştir. Aynı zamanda yeni azo-Schiff bazı ligandları ve nikel(II), bakır(II) kompleksleri, elementel analiz, IR, 1H ve 13C NMR spektrumları ve analitik ve spektroskopik yöntemler ile karakterize edilmiştir. Metal komplekslerinin yapısında, merkezi metal atomu iki fenolat oksijen atomu ve yaklaşık bir kare düzlemsel geometri iki azo-Schiff bazlı moleküllerin, iki imin azot atomu ile koordine edilmektedir. Ligandlar ve bunların metal kompleksleri X-ışını difraksiyonu (XRD) ve enerji dağıtıcı spektroskopisi (SEM / EDX) taramalı elektron mikroskobu ile karakterize edildi. XRD verileri tüm sentezlenen bileşiklerin kristal yapıda olduğunu ortaya koymuştur. SEM çalışmaları tüm örneklerin yüzey morfolojisi farklı şekil ve parçacık boyutlarına sahip olduğunu gösterdi. Ligandlar ve metal kompleksleri üzerine uygulanan UV ışınına karşılık gelen emisyonlar ölçüldü. Ligandlar ve bunların metal kompleksleri için fotoluminesans kuantum özellikleri ve uyarılmış-durumu ömür değerlendirilmesi yapılmıştır. Ligantlar, sırasıyla %32, 38 ve 35 kuantum verimi ve uyarılmış-durumu, 3.02, 3.57 ve 3.30 ns ömürleri gösterdi. Kuantum verimleri ve emisyon yoğunluğu, ligandların metal iyonları ile kompleksler oluşmasından sonra zayıflamıştır. Ayrıca, hazırlanan bileşiklerin termal özellikleri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The azo-aldehyde compound (ag) was prepared by coupling of 4-ethylbenzenediazonium chloride ions with 2-hydroxybenzaldehyde under alkaline conditions, and azo-Schiff bases, ag-2ClaH and ag-4ClaH were then obtained by the condensation of 5-[(E)-(4-ethylphenyl)diazenyl]-2-hydroxybenzaldehyde, with o-chloroaniline and p-chloroaniline, respectively. New azo-Schiff base ligands and their nickel(II) and copper(II) complexes were also prepared and characterized by the analytical and spectroscopic methods such as elemental analyses, infrared, 1H and 13C NMR spectra. In the structure of the metal complexes, the central metal atom is coordinated to two phenolate oxygen atoms and two imine nitrogen atoms of two azo-Schiff base molecules in an approximate square-planar geometry. The ligands and their metal complexes were also characterized using X-ray diffraction (XRD) and scanning electron microscopy coupled with energy dispersive spectroscopy (SEM/EDX). The XRD data revealed that the all synthesized compounds are crystalline structure. The SEM studies showed that the surface morphology of the all samples have different shapes and particle sizes. The ligands and the corresponding metal complexes displayed effective emissions upon imposed to UV irradiation. The appraisal of photoluminescence quantum capabilities and excited-state lifetimes for ligands and their complexes were conducted. Ligands showed 32, 38 and 35% quantum yields and 3.02, 3.57 and 3.30 ns excited-state lifetimes, respectively. The emission intensities and the quantum efficiencies of ligands were weakened after formation of complexes with metal ions. Also, thermal properties of the prepared compounds were investigated by TGA.