3,5-di-tert-butil-2-hidroksibenzaldahit'den türetilen bazı schiff baz ve metal komplekslerinin x-ışınları kırınımı, spektroskopik ve kuantum mekaniksel yöntemlerle incelenmesi
Investigation of some schiff base and metal complexes from 3,5-di-tert-butyl-2-hydroxybenzaldehyde with x-ray difraction, spectroscopic and quantum mechanical methods
- Tez No: 631369
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TANAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tez çalışmasında, dört adet organik ve metal kompleksi Schiff baz bileşikleri Bis{(E)-2,4-di-tert-butil-6- ((3-asetilfenilimino)metil)fenaloto-N,O-}bakır(II), Bis{(E)-2,4-di-tert-butil-6-((3-metoksi-5(triflorometil)fenilimino)metil)fenolato-N,O-}bakır(II), (E)-2,4-di-tert-butil-6-((3-(triflorometil)benzilimino)metil)fenol ve Bis{(E)-2,4-di-tert-butil-6-((3-(triflorometil)benzilimino)metil)fenolatoN,O-}bakır(II) sentezlenmiş ve yapısal özellikleri tek kristal X-ışını kırınımı yöntemiyle incelenmiştir. Spektroskopik özellikleri ise Kırmızı–ötesi (IR) yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Kuramsal çalışmalar, Gaussian 09W ve GausView 5.0 paket programları kullanılarak elde edilmiştir. Kuramsal hesaplama yöntemleri olarak Hartree-Fock ve Yoğunluk Fonksiyoneli Kuramı kullanılmıştır. Baz seti olarak LanL2DZ kullanılmıştır. Kuramsal geometriler ve kuramsal titreşim spektrumları hesaplanarak deneysel veriler ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca yapılan kuramsal çalışmalar ile bileşiklerin sınır orbitalleri, yük dağılımları, moleküler elektrostatik potansiyel haritaları ve dipol momentleri gibi elektronik özellikleri de araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, four organic and metal-containing Schiff base compounds Bis{(E)-2,4-di-tert-butyl-6- ((3-acetylphenylimino)methyl)phenolato-N,O-}copper(II), Bis{(E)-2,4-di-tert-butyl-6-((3-methoxy -5(trifluoromethyl)phenylimino) methyl)phenolato-N,O-}copper(II), (E)-2,4-di-tert-butyl-6-((3-(trifluoromethyl)benzylimino)methyl)phenol and Bis{(E)-2,4-di-tert-butyl-6-((3-(trifluoro methyl)benzylimino)methyl)phenolato-N,O-}copper(II) were synthesized and their structural properties were examined by single crystal X-ray diffraction method. The spectroscopic properties were investigated using the Infrared (IR) method. Theoretical studies were obtained by Gaussian 09W and GausView 5.0 programs. Hartree-Fock and Density Functional Theory were used as theoretical calculation methods. LanL2DZ was used as the basis set. Theoretical geometries and theoretical vibration spectra were calculated and compared with experimental data. In addition, with the theoretical studies, electronic properties of the compounds such as frontier orbitals, charge distributions, molecular electrostatic potential maps and dipole moments are also investigated