Comparing biclustering algorithms using data envelopment analysis to choose the best parameters
İkili kümeleme algoritmalarının karşılaştırılmasında ve parametrelerinin seçiminde veri zarflama analizinin kullanımı
  1. Tez No: 545455
  2. Yazar: AMMAR HOMAIDA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ALTUNKAYNAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
İkili kümeleme yöntemi, veri madenciliğinde en önemli yöntemlerden biridir. İkili kümeleme, veri kümelerinde, özellikle gen ifade veri kümelerinde veya matrisler olarak sunulabilecek herhangi bir veri kümesinde benzer kalıpları keşfetmek için kullanılabilir. 1972'de Blok Kümeleme Algoritması ile başlayarak bugüne kadar çok sayıda algoritma tanıtılmıştır. Bu algoritmaların her biri verideki belli yapıları keşfetmek üzere önerilmiştir. Buna ilaveten, tanıtılan algoritmaların özellikleri birbirlerinden farklıdır. Şimdiye kadar, en iyi algoritmayı seçmek için yardımcı olacak bir kılavuzun olmadığı söylenebilir. Diğer bir problem, her algoritma için en uygun parametrelerin seçilmesidir. Bazı değerlendirme ölçütlerine göre çok aşamalı algoritmaların karşılaştırılmasını amaçlayan birçok çalışma yapılmıştır. Ancak, belirli koşullar altında, algoritmaların en iyi parametrelerinin nasıl seçileceğini belirlemek için çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmada, ikili kümeleme algoritmalarının karşılaştırılması için iki aşamalı bir yaklaşım önerilmiştir. Birinci aşama, her bir algoritma için en iyi parametreleri seçmek amacıyla Veri Zarflama Analizinin (DEA) kullanılmasıdır. İkinci aşama, ilk aşamadan elde edilen en iyi parametrelere sahip algoritmaların boyut ve homojenlik ölçümlerine göre karşılaştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Biclustering method is one of the most important methods of the data mining techniques. Biclustering can be used to discover similar patterns in datasets especially gene expression datasets or any datasets that can be presented as a matrix. Starting with Block clustering algorithm in 1972 until now a good number of the biclustering algorithms have been introduced. Each one of these algorithms was proposed to discover specific things in the data. In addition, each one of the introduced algorithms has some features differ from other algorithms. So far, we can say that there is no clear user manual to help on choosing the best algorithms. Another problem is to choose the parameters for each algorithm. Many works have been done aiming to compare the biclustering algorithms according to some evaluating measures and no appropriate effort has been made to determine how to choose the best parameters under certain conditions. In this work, a two-stage comparison study is introduced. In the first stage, data envelopment analysis (DEA) is used to choose the best parameters for each algorithm according to some measures. In the second stage, using the results of the first stage some of the introduced algorithms were compared according to the size and some different variance measures.