Bilişsel çalışma analizi; hidrolik kazıcı ve operatör etkileşimi üzerine bir çalışma
Cognitive work analysis; a study on interaction of hydraulic excavators and operators
  1. Tez No: 545471
  2. Yazar: NURULLAH TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK AKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
İş makineleri yapıları gereği zor çevresel koşullarda faaliyet göstermektedir. İhtiyaçlara göre farklı işlevler için özelleşen bu araçlar, karmaşık ve kontrolü zor yapılar olarak kullanıcıların karşısına çıkmaktadır. İş makinelerinin yapısal karmaşıklıkları, kullanımlarında zaman zaman sorunlara yol açabilmektedirler. Bu sorunlar sistemde güvenlik ve performansı etkileyen unsurlar olarak belirmektedir. Bu sebeple sistemin çalışması esnasında meydana gelen farklı senaryoların göz önünde bulundurulması, kullanıcı etkileşiminde ihtiyaç duyulan yapıların daha geniş açıdan değerlendirilmesini sağlayacaktır. Yapılan çalışmada, paletli kazıcılarda (ekskavatör) insan makine etkileşimi incelenerek olası sistem iyileştirmeleri değerlendirilmektedir. Araştırma yöntemi olarak çalışma kapsamında uygulaması gerçekleştirilen bilişsel çalışma analizi (CWA [cognitive work analysis], [bilişsel çalışma analizi]); paletli kazıcı, operatör ve dış çevreden oluşan sistemi bileşenlerine ayırarak detaylı bir şekilde incelemektedir. Ayrıca CWA, sistem içerisinde meydana gelebilecek olası senaryoları tanımlayarak insan-makine etkileşimini bu senaryolar açısından değerlendirme imkânı sağlamıştır. Çalışma, temel olarak CWA ile insan – iş makinesi sisteminin performansını, sistemi alt bileşenlerine ayırarak ve etkin eylem ve durumları belirleyerek iyileştirme yollarını araştırmaktadır. Çalışma sırasında CWA'nın ilk iki adımı olan Çalışma Alanı Analizi (WDA) ve Kontrol Görev Analizi (ConTA) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Construction equipment run on harsh environments due to their purpose. These machines which are specialized for different tasks, meet with their users as complex vehicles. From time to time, complexities of these machines cause some difficulties and problems in their usage. Thus evaluating different usage scenarios will help to define the possible enhancements in user interaction while working with them. This study focuses on possible enhancements by evaluating human machine interaction in crawler excavators. Cognitive work analysis (CWA), which is chosen and applied analysis method within the scope of the study examines the system in detail by dividing it into sub-components as operator, excavator and environment. This analysis method allows to evaluate human machine interaction by considering different working scenarios of the system. By using CWA, this study aims to search possible enhancements on system performance by decomposing into sub components of system to find the actions and situations which are effective on system performance. In order to do so, the first two steps of CWA as Work Domain Analysis (WDA) and Control Task Analysis (ConTA) are applied.