Çinko tozu ve çinko bileşiklerinin epoksi sistemlerde korozyon direncine etkisi
The efficiency of zinc dust and zinc components in epoxy systems
  1. Tez No: 545472
  2. Yazar: GÜRKAN TONTA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYEMİN COŞUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, çinko tozları ve çinko bileşikleri ile solvent bazlı epoksi boya formülasyonları geliştirerek korozyon direncinin etkinliği incelenmiştir. Antikorozif pigment olarak çinko tozu, çinko bileşikleri (çinko fosfat, çinko oksit, çinko kromat) ve oksiaminofosfat magnezyum tuzu içeren 11 farklı epoksi formulasyonu geliştirilmiştir. Çalışılan tüm formulasyonların yaş boya özellikleri, uygulama özellikleri ve kuru film özellikleri test edilmiş, performansları birbirleriyle kıyaslanmıştır. Ayrıca boya hammaddeleri, boya üretim prosesi ve boyalara uygulanan testler tez kapsamında ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Daha hızlı ve daha ekonomik korozyon test tahminleri elde etmek için kontak açısı ile korozyon testi ilişkilendirilmiştir. Epoksi boyaların kürlenme şartları, farklı tanecik boyutlarının korozyona ve diğer boya özelliklerine etkisi, hammaddelerin yoğunluklarının ve yağ absorbsiyonlarının boya özelliklerine etkileri, Çinko tozu ve çinko bileşiklerinin epoksi sistemlerin antikorozif özelliklerine etkisi gözlenmiştir. Aynı zamanda kontak açısı testinin zaman ve maliyet tasarrufu sağlayarak korozyon testi sonuçları hakkında fikir verebileceği sonucuna varılmıştır. Kullanılan antikorozif pigmentler içerisinde en iyi korozyon test sonuçları çinko fosfat içeren formulasyonlardan elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the efficacy of corrosion resistance was examined by developing the solvent based epoxy paint formulations with zinc powders and zinc based compunds. 11 different epoxy paint formutaions were developed, in which zinc powder of varibale particle size, zinc based chemistries (zinc phosphate, zinc oxide, zinc chromate) and oxyaminophosphate salt of magnesium were added as anticorrosive pigments. A comparative study of all formulations was also conducted by using liquid paint properties, appliation properties and dry film properties. In addition, paint raw materials, paint production process and the tests applied to paints are described in details in the scope of the thesis. In order to develop faster and more economic corrosion test prediction correlation between contact angle and corrosion was tested. The conditions of curing epoxy paints, the effect of different particle sizes on corrosion and other paint properties, the effects of the density and oil absorption of raw materials on the paint properties, the effect of zinc powder and zinc compounds on the anticorrosive properties of epoxy systems have been investigated. It can be concluded that the contact angle test can give an idea of the results of the corrosion test by saving time and cost. The best corrosion test results in the anticorrosive pigments used are derived from the formulation containing zinc phosphate.