The role of religious institutions in Egypt's quest for democracy: Cases of al-azhar and the Orthodox church
Mısır'ın demokrasi arayışında dini kurumların rolü:El-Ezher ve Ortodoks kilisesi vakaları
- Tez No: 545494
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ BİNGÖL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Mısır'da 25 Ocak 2011'de patlak veren siyasi isyanlar, Mısır siyasi arenasında farklı politik aktörlerin araştırılması ve ele alınması için yeni potansiyeller ortaya koydu. El-Ezher ve Mısır Ortodoks Kilisesi'nin yürütmekte olduğu roller, siyasi alanda dini kurumların rolünü incelemek ve bunlarla başa çıkmak için pek çok araştırmacının ve uzmanın dikkatini çekti. Ayaklanmalar sırasında, her iki dini kurum da Mübarek rejimini protestolara karşı desteklediler. En başından beri Papa Shenouda III Mübarek'e desteğini açıkladı. Aynı bağlamda El-Ezher Şeyhi Ahmet El Tayyib rejime desteğini açıkladı. El-Ezher Şeyhi Ahmet El-Tayyib protestoların kaos ve siyasi istikrarsızlığa yol açacakları için dini olarak yasaklandığını belirtti. Ayaklanmalara karşı olan bu tutumlara rağmen, her iki kurum da Mübarek'i yerinden ettikten sonra tutumlarını değiştirdi. Ancak, Müslüman Kardeşliği ve İslamcıların yükselişi, özellikle de protestoların her iki dini kurumun siyasi rolünü en aza indirgemek için çağrıda bulunduğunda her iki kurumun da panik yapmasına neden oldu. Bu çağrılar, İslam'ın secularizm ve demokrasi ile uyumsuzluğunu tekrar ön plana itti. İslam din ve siyaset olduğundan dolayı, Mısırlı İslamcıların çoğu secularizmin tamamen reddedilir olduğunu doğrulamaktadır. Hatta bazı İslamcılar, İslam'a ve Müslüman toplumlara hiçbir bağlantısı olmayan bir Batı kavramı olduğu için demokrasiyi bile reddediyorlar. İlginç bir şekilde, secularizm ve demokrasi, son birkaç yüzyılda sömürgecilikle bağlandığı için onların Batı kökenlerinden ayrı değildi. Müslüman Kardeşler ve İslamcıların demokrasi ve ilkelerine olan bağlılıklarını ifade etmelerine yönelik sürekli çabalarına rağmen, El-Ezher ve Ortodoks Kilisesi, Mübarek'in görevinden sonra demokratik prosedürlerin sonuçlarını dolaylı yoldan reddetti. Her iki kurum da eski cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin bir yıllık yönetimi sırasında kutuplaşmış sosyal ve politik sahnelerde askeri müdahaleyi destekledi. 30 Haziran 2013'teki darbe beyanları sırasında Şeyh El Ezher ve Papa basın toplantısına katıldı ve Mursi'yi cumhurbaşkanlığından mahrum bıraktıktan sonraki yol haritasını destekledi. Bu çalışma, dini kurumların siyasi alandaki rolünü ele almakta ve İslam, Demokrasi ve Sekülarizm arasındaki ilişkilere değinmektedir.
Özet (Çeviri)
The political uprisings which sparked in Egypt on the 25th of January 2011 introduced new potentials to study and address different political actors in the Egyptian political arena. The roles which al-Azhar and the Egyptian Orthodox Church were conducting attracted the attention of many researchers and specialists to study and tackle the role of religious institutions in the political sphere. During the uprisings, both religious institutions backed Mubarak's regime against the protests. From the very beginning, Pope Shenouda III declared his support to Mubarak. In the same context, Shaykh al-Azhar Ahmad Al-Tayyeb announced his support to the regime. He stated that protests are prohibited religiously since they will lead to chaos and political instability. In spite of these attitudes against the uprisings, both institutions altered their attitudes after Mubarak's ousting. However, the rise of the Muslim Brotherhood and Islamists panicked both institutions, especially when the protests called for minimizing the political role of both religious institutions. These calls pushed to the front again Islam's incompatibility with secularism and democracy. Most of the Egyptian Islamists affirm that secularism is completely rejected since Islam is religion and Politics. Even some Islamists reject democracy since it is a Western concept which has no clue to Islam or Muslim societies. Interestingly, secularism and democracy did not part from their Western origin since they have been tied with colonialism in the recent centuries. In spite of the continuous endeavors by the Muslim Brotherhood and Islamists to express their commitment to democracy and its principles, al-Azhar and the Orthodox Church implicitly rejected the outcomes of the democratic procedures after Mubarak's ousting. Both institutions backed the military intervention in the polarized social and political scenes during the former president Muhammad Mursi's one-year rule. During the coup declarations on 30th June 2013, Shaykh al-Azhar and the Pope attended the press conference and supported the roadmap after deposing Mursi from the presidency. This Study tackles the role of religious institutions in the political sphere and addresses the relations between Islam, Democracy, and Secularism.