34CrNiMo6 çeliğinin frezelenmesinde oluşan titreşim, pürüzlülük ve akım parametrelerinin deneysel belirlenmesi
Experimental determination of vibration, surface roughness and current parameters in milling of 34CrNiMo6 steel
- Tez No: 545533
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR GÜLLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada; 34CrNiMo6 alaşımlı çelik, APKT 1705 PER-EM kodlu kesici ucun üç farklı kaplama türü (TiAlN, TiCN ve TiAlN + TiN) ile frezelenerek meydana gelen titreşim, yüzey pürüzlülük ve akım değerleri ölçülmüştür.Deneylerde üç farklı kesme hızı (90, 120 ve 150 m/min), üç farklı ilerleme miktarı (0,12, 0,17 ve 0,22 mm/tooth) ve üç farklı talaş derinliği (1, 2 ve 3 mm) dikkate alınarak, toplam 81 adet deney gerçekleştirilmiştir. Deney sonuçları varyans analizi ve ortalama etki grafikleri kullanılarak yorumlanmıştır. Test sonuçlarına göre, kesme parametreleri ve kaplama çeşidinin yüzey pürüzlülüğü, titreşim ve akım değerlerine etki derecelerinin farklılık gösterdiği görülmektedir. Bu sebeple; kesme parametrelerinin belirlenmesinde, titreşim, yüzey pürüzlülüğü ve akım değerlerinin önemi görülmekle birlikte tek başına yetersiz olabileceği anlaşılmıştır. Daha sağlıklı sonuçlar elde edebilmek için birkaç değişkenin bir arada değerlendirilmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; 34CrNiMo6 alloyed steel was machined with three different coated carbide (TiAlN, TiCN ve TiAlN + TiN) of APKT 1705 PER-EM coded cutting insert and the vibration, surface roughness and current values during the process were measured. Experiments were carried out through three different cutting speeds (90, 120 and 150 m / min), three different feed rates (0,12, 0,17 and 0,22 mm / tooth) and three different depth of cuts (1, 2 and 3 mm) based on 81 full factorial experiments. The experimental results were statistically evaluated using analysis of variance (ANOVA) and mean effect plots. The test results indicated that effect degrees of cutting parameters and coating type differed on surface roughness, vibration and current values. For this reason, determining to cutting parameters, it has seen the importance of vibration, surface roughness and current values but it is understood that it may be insufficient separately. It has been reached that to obtain more accurate results, a few variablen should be evaluated together.