Listeria monocytogenes ve Staphylococcus aureus ile inoküle edilen sığır etlerinde laktik asit ve buhar uygulamalarının mikroorganizma sayısı üzerinde etkisinin araştırılması
Effects of lactic acid and steam treatments on Listeria monocytogenes and Staphylococcus aureus inoculated on beef
  1. Tez No: 545577
  2. Yazar: GULIMIRE YUSUFU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEREF TAĞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma, Listeria monocytogenes ve Staphylococcus aureus ile inoküle edilen sığır etlerinde laktik asit (LA) ile buhar (SB) uygulamalarının mikroorganizma sayısı üzerine azaltıcı etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Sığır bel kası etinden hazırlanan ve inoküle edilen örneklerin bir grubu % 1, 2, 3 laktik asit (LA) çözeltisine 60 saniye süreyle daldırılarak, diğer gruba ise 15 saniye süresince 97-98 oC sıcaklığındaki sıcak buhar (SB) ve SB+LA uygulanarak dekontaminasyon işlemi gerçekleştirilmiştir. Örneklerde mikrobiyolojik analizler ile pH-değerlerinin ölçülmesi depolamanın (4±1 oC ) 0., 1., 3., ve 5. günlerinde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study was conducted to determine the reducing effects of lactic acide (LA and steam (S) treatments on Listeria monocytogenes and Staphylococcus aureus inoculated on samples from longissimus dorsi beef muscle. One group was dipped into 1, 2 and 3 % LA for 60 second while the another group received steam (S) and % 2 LA + S treatments for 15 sec at 97-98 oC Microbial counts for L. monocytogenes and S. aureus, and measurements of pH values were done after 0, 1, 3 and 5 days of storage (4±1 oC). Compared to control groups, the numbers of L. monocytogenes and S.