Kırgızistan'da adil yargılanma hakkının unsuru olarak yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı
Judicial independence and impartiality as an element of a fairtrail in Kyrgyzstan
  1. Tez No: 545584
  2. Yazar: MEDERBEK AİTMYRZAEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı demokratik hukuk devletinin en temel ilkesi haline gelmiştir. Yargıçların bağımsız bir şekilde yargılama faaliyetinin yürütme önemliliği kuvvetler ayrılığı kuramı ile gelişmiştir. Yargıçların bağımsız olması gerektiği gibi tarafsızlık olması da adil yargılanma hakkının bir garantisi olarak kabul edilmiştir. Çoğu düşünürlerin ve uzmanların yemekleriyle yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı kavramları bugünkü anlamını kazanmıştır. Bu bağlamda adil yargılanma hakkının en önemli unsuru olarak yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı ilkeleri uluslararası insan hakları belgelerde önemli konuma gelmiştir. Kırgızistan bağımsızlığını ilan ettikten sonra uluslararası sözleşmelere taraf olarak yargıçların bağımsız ve tarafsız ilkelerini anayasal güvenceye almıştır. Bu noktada yargı faaliyetini belirleyen, aynı zamanda yargıçların bağımsızlığını koruyan kanunları kabul etmiştir. Ancak, yargıya ilişkin kabul edilen kanunların bazı noktalarda yargı bağımsızlığını ve yargı kalitesini yeterli düzeyde sağlamadığı hissedilmiştir. Pratikte çeşitli faktörlerin yargı kararlarını etkilemesi anayasal normları ile çelişkili duruma geldiği izlenmiştir. Böylelikle, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının uygulanmasında Kırgızistan'da birkaç sorunlar ortaya çıkmıştır. Bu tez çalışması Kırgız yargısının gelişim sürecine değinerek bugünkü konumunu değerlendirmeyi ve yargı bağımsızlığı konusunda yaşanan sorunlara kapsamlı analiz yürütmeyi ve çözüm önerilerini sunmayı ele almıştır.
Özet (Çeviri)
The independence and impartiality of the judiciary has become the most fundamental principle to the democratic state of law. The importance of that independence of the judiciary of judges has evolved with the theory of separation of powers. The impartiality of judges like their independency is also accepted as guarantee for the right to a fair trial. The present meaning of concepts of judicial independence and impartiality have developed by many thinkers and experts. In this context, the principle of judicial independence and impartiality as an essential element of the right to a fair trial, has become an important component of the international human rights conventions. After Kyrgyzstan declared as a sovereign state, the state adopted the international human rights conventions and the principles of independece and impartialitiy of the judges had been garanteed by the constitition as well. At this point, the judiciary has adopted the laws that determine the activity, as well as the independence of the judges. However, it was felt that the these laws did not provide adequate level of independence and effectiveness of the judiciary. On the contrary, practically, it is observed that various factors negatively influenced the judiciary that contravene with the constitutional norms of judicial independence. Thus, several problems have arisen in the implementation of principle of the judicial independence and impartiality. This thesis focused on the development process of the Kyrgyz's judicary, evaluate its current status and comprehensively analyse problems in the independence of the judiciary and finally propose some recommendations.