Hemşirelerin duygusal zeka düzeyleri ile iletişim becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between communication skills of nurses and their emotional intelligence levels
- Tez No: 545633
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA SUNDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Nursing, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmanın amacı hemşirelerin duygusal zeka düzeyleri ve iletişim becerileri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Bu kapsamda anket tekniği kullanılarak İstanbul Amerikan Hastanesi'nde görevine devam eden 246 hemşireye kolayda örnekleme yöntemiyle ulaşılmış ve veri toplanmıştır. Kullanılan veri toplama aracı üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, sosyodemografik bilgi formudur. İkinci bölüm, Schutte ve diğerleri (1998) tarafından geliştirilip; Austin ve diğerleri (2004) tarafından düzenlenen, Tatar ve diğerleri (2011) tarafından ise Türkçeye uyarlanan Schutte Duygusal Zeka Ölçeğidir. Üçüncü bölüm ise Ersan ve Balcı (1998) tarafından geliştirilen İletişim Becerileri Envanteridir. Araştırma verileri IBM SPSS 20 programında incelenmiştir. Katılımcılara ilişkin sosyodemografik bilgiler gösterildikten sonra duygusal zeka ve iletişim becerilerine ilişkin betimsel bulgular sunulmuştur. Sonrasında bu iki değişken arasındaki ilişkiye Pearson korelasyon analizi ile bakılmıştır. Sosyodemografik bilgiler ve araştırma değişkenleri arasındaki ilişkinin tespitinde ise bağımsız örneklem t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre hemşirelerin duygusal zekaları ve iletişim becerileri arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the relationship between emotional intelligence levels and communication skills of nurses. In this respect, 246 nurses working in Istanbul American Hospital were reached by using convenience sampling method and questionnaire technique and data were obtained. The data collection tool consists of three sections. The first section is sociodemographic information form. The second section is Schutte Emotional Intelligence Scale, which was developed by Schutte et al. (1998), regulated by Austin et al. (2004) and adapted to Turkish by Tatar et al. (2011). And the third section is Communication Skills Inventory, which was developed by Ersan and Balci (1998). The research data has been analyzed with IBM SPSS 20 software. After presenting sociodemographic information about the participants, descriptive findings related to emotional intelligence and communication skills were presented. Then the relationship between these two variables was examined with Pearson correlation analysis. And independent sample t test and one-way analysis of variance were used for determining the relationship between sociodemographic information and research variables. According to the research results, a positive and meaningful relationship was found between intelligence levels and communication skills of nurses.