Dönen katlı sistemde (mechaponic sistem) salata marul yetiştiriciliği
Growing salad lettuce at rotating vertical system (mechaponic system)
- Tez No: 545636
- Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN ÇOKUYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, dönen katlı sistem (Mechaponic Sistem) ve Besleyici Film Tekniği (NFT) toprakta yetiştiricilik ile karşılaştırılarak sistemin etkililiğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. 2016 yılında yürütülen araştırmada yedikule tipi salata (Lactuca sativa L. var. longifolia) çeşidi olan Manavert fideleri kullanılmış ve fide dikiminden sonraki 70. günde başlar hasat edilerek verim değerleri, baş ve bazı kalite özellikleri saptanmıştır. Denemeye alınan sistemler arasında en yüksek verim (25.5 kg/m2) birim alandaki bitki sayısının en yüksek (76 adet/m2) dönen katlı sistemde alınmıştır. Bunu topraktaki yetiştiricilik izlemiştir, Besleyici film tekniği (NFT) verim en düşük olmuştur. Birim alandaki bitki sayısı dönen katlı sisteme göre az olan ve Besleyici Film Tekniği (NFT) nde en yüksek ortalama ve pazarlanabilir baş ağırlığı değerlerine ulaşılmıştır. Yürütülen bu çalışmada da verimi tanımlayan baş ağırlıklarındaki farklılık sistemlere göre bitki sıklıklarının değişmesinden kaynaklanmıştır. Sonuç olarak, dönen katlı sistem yıl boyu üretim olanağı sağlaması, kolay yönetilebilir olması, atık suyun minimum olması yönünden avantajlı olmakla birlikte, verim olarak da diğer sistemlere nazaran 5 kata kadar daha çok verimli olduğu ortaya çıkmıştır. Ürün yelpazesinin belirlenmesi ve maliyet düşürücü çalışmalar yapıldıktan sonra piyasa da aktif olarak satılabileceği, tarımsal üreticilerin, kolaylıkla ve verimli bir şekilde kullanabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effectiveness of the system by comparison with the rotating vertical system (Mechaponic System) and Nutrient Film Technique (NFT) soil cultivation. In the study conducted in 2016, Manavert seedlings (Lactuca sativa L. var. longifolia), Yedikule type lettuce variety, were used and the yield values, head and some quality characteristics were determined by harvesting the heads on the 70th day after planting. The highest yield (25.5 kg/m2) was obtained from the rotating vertical system with the highest number of plants (76 pcs/m2) among the systems tested. It was followed by cultivation in the soil, while Nutrient Film Technique (NFT) yield was the lowest. The highest average and marketable head weight values were obtained in Nutrient Film Technique (NFT), which has less plants in the unit area compared to the rotating vertical system. In this study, the difference in head weights, which define the yield, was caused by the change in plant frequencies according to the systems. In conclusion, although the rotating vertical system provides year-round production possibilities, is easy to manage and is advantageous in terms of minimized wastewater, it is also observed that it is up to 5 times more efficient than other systems in terms of the yields. It is foreseen that after the product range is determined and cost decreasing studies are carried out, it can be sold actively in the market and agricultural producers can use it easily and efficiently.