1-((5-(sübstitüe)-1,3,4-oksadiazol-2-il)metil)tetrazol bileşiklerinin sentezi ve yapılarının aydınlatılması
Synthesis and structure of 1-((5-(substitute)-1,3,4-oxadiazol-2-ylmethyl)tetrazole compounds
  1. Tez No: 545637
  2. Yazar: BÜŞRA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, oksadiazol halkası içeren bazı yeni tetrazol türevi bileşikler sentezlenmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında, çıkış bileşiği olan 5-aminotetrazol bileşiği bazik ortamda etil bromoasetat ve ardından hidrazin hidrat ile etkileştirilerek 2-(5-amino-1H-tetrazol-1-il) asetohidrazit bileşiğine dönüştürülmüştür. Oluşan ürün sübstitüe fenil izosiyanat ve benzoil klorür bileşikleri ile tepkimeye sokularak semikarbazit ve diaçil hidrazin türevleri sentezlenmiştir. Elde edilen semikarbazit ve diaçil hidrazin türevleri POCl3 içerisinde halkalaştırılarak hedef bileşikler olan sübstitüe N-fenil-5-amin-1,3,4-oksadiazol ve sübstitüe 5-fenil-1,3,4-oksadiazol gruplarını içeren tetrazol türevleri elde edilmiştir. Elde edilen ürünler saflaştırılarak, yapıları spektroskopik yöntemlerle (FT-IR, 1H-NMR, 13C-APT, HR-MS) aydınlatılmıştır. Sentezlenen bileşiklerin antikanser özelliklerinin belirlenmesi amacıyla hücre sitotoksisite testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, some new tetrazole derivative compounds containing oxadiazole ring have been synthesized. In the first step of the study, the 5-aminotetrazole compound, which is the starting compound, was converted into the 2-(5-amino-1H-tetrazol-1-yl)acetohydrazide compound by interaction with ethyl bromoacetate in the basic medium and then with hydrazine hydrate. The resulting product was reacted with substituted phenyl isocyanate and benzoyl chloride compounds to give semicarbazide and diacyl hydrazine derivatives. The tetrazone derivatives containing the substituted N-phenyl-5-amine-1,3,4-oxadiazole and the substituted 5-phenyl-1,3,4-oxadiazole groups were synthesized in the POCl3 with semicarbazide and diacyl hydrazine derivatives. The products were purified by spectroscopic methods (FT-IR, 1H-NMR, 13C-APT, HR-MS). Cell cytotoxicity tests were performed to determine the anticancer properties of the synthesized compounds.