Fotovoltaik hücrelerle elektrik üretiminde radyasyon-enerji dönüşümünün incelenmesi
Investigation of radiation-energy transformation in electricity generation by fotovoltaic cells
- Tez No: 545640
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE KARADENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tez çalışmasında Co-60 radyoizotop kullanılarak gama ışınlarına maruz bırakılan fotovoltaik hücrenin elektriksel karakteristikleri incelenmiştir. Gama radyasyonunun polikristal Silisyum hücresinin elektriksel karakteristikleri üzerindeki etkileri detaylı olarak incelenmiştir. Bu tez çalışmasının amacı radyasyona maruz bırakılan polikristal Silisyum hücresinin verimindeki değişiklikleri incelemektir. Başlangıçta ışınlanmamış (0 kGy) olan Silisyum hücresinin karanlık ve aydınlık ortamlarda ölçülen akım-gerilim (I-V), güç-gerilim (P-V) karakteristiklerinden maksimum güç (P_max), doluluk faktörü (FF), kısa devre akımı (I_sc), açık devre voltajı (V_oc), güç dönüşüm verimliliği(η) hesaplanmıştır. Daha sonra sırasıyla 10 ve 30 kGy ışınlamalar için karanlık ve aydınlık ortamlarda elde edilen grafiklerle aynı parametreler hesaplanmış ve ışınlanmadan önce ve sonraki durumlar için birbirleriyle kıyaslamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the electrical characteristics of the photovoltaic cell exposed to gamma rays by using Co-60 radioisotope were studied. The effects of gamma radiation on the electrical characteristics of the polycrystalline silicon cell were investigated in detail. The aim of this thesis is to investigate the changes in the efficiency of polycrystalline silicon cells exposed to radiation. Initially non-irradiated (0 kGy) silicon cell in dark and light conditions measured current-voltage (I-V), power-voltage (P-V) characteristics of the maximum power (P_max) filling factor (FF), short-circuit current (I_sc) open circuit voltage (V_oc), power conversion efficiency (η) were calculated. Then, for the 10 and 30 kGy irradiations, the same parameters were calculated with the values measured in the dark and light environments and compared with each other for the situations before and after the irradiation